Seniorzy zyskali nowy dom pobytu dziennego. Gdzie powstał?

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W piątek oficjalnie został poświęcony nowy dom pobytu dziennego dla seniorów Toruńskiego Centrum Caritas. Placówka powstała dzięki unijnemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dzienny dom pobytu działa już w nowo powstałym budynku przy Szosie Bydgoskiej 1A od początku sierpnia. Zajęcia dla seniorów odbywają się w godz. 7.30-15.30. W piątek placówka została oficjalnie otwarta i poświęcona przez ks. bp. Wiesław Śmigla, ordynariusza diecezji toruńskiej. Nie zabrakło także samorządowców.

Nowy dom dla seniorów Toruńskiego Centrum Caritas powstał dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie marszałkowskie fundusze trafiły na utworzenie 40 domów dziennego pobytu dla seniorów w regionie.

– Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Domy dziennego pobytu to ośrodki wsparcia dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek bądź niepełnosprawność. Oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne, zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy i spotkania towarzyskie. Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie.

– Serdecznie zapraszamy osoby od 60. roku życia, które chciałyby spędzać czas w miłej atmosferze, w gronie rówieśników, w interesujący i aktywny sposób. Zapewniamy udział w ciekawych zajęciach, takich jak: szeroko rozumiana terapia zajęciowa, ćwiczenia rehabilitacyjne, wyjścia kulturalne i spotkania okolicznościowe – czytamy na stronie Caritasu.

Seniorzy biorący udział w zajęciach ponoszą tylko opłatę za wyżywienie, która wynosi 4 zł. Pozostałe usługi (w tym rehabilitacja) są bezpłatne. Z domem pobytu dziennego można się kontaktować pod tel. 692 135 993.

Caritas z RPO na tę inwestycję otrzymał ok. 400 tys. zł. W ramach projektu na potrzeby domu zaadaptowano piętro budynku przy Szosie Bydgoskiej 1A. Placówka jest przeznaczona dla 38 seniorów.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *