Serce, rozum i Pan Tadeusz – z czym mierzyli się maturzyści na egzaminie z języka polskiego?

Box2 Wiadomości
Matura z języka polskiego 2022, zdjęcie ze słownikami
fot. Łukasz Piecyk

Dziś rozpoczął się egzaminacyjny maraton. O 9:00 prawie 300 tysięcy maturzystów zasiadło do rozwiązywania testu z języka polskiego. W tym roku rozprawka dotyczyła problemu tradycji, a odwołać się trzeba było między innymi do “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Składał się z 13 zadań. W ramach poleceń sprawdzających rozumienie tekstu należało zapoznać się z artykułem Krzysztofa A. Wieczorka na temat emocji oraz tekstem Grzegorza Jankowicza “Życie na poczytaniu”. Trzeba było także rozpoznać fragment tekstu literackiego.

Ostatnie, trzynaste zadanie, za które można było uzyskać najwięcej, bo 50 punktów, to praca pisemna. Do wyboru trzy tematy. “Czym dla człowieka może być tradycja?” – rozprawka, w której trzeba było odwołać się do fragmentu “Pana Tadeusza”, całości poematu, a także innego tekstu kultury, “Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?” – tu należało posłużyć się dołączonym fragmentem “Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz innymi tekstami kultury. Zaś trzeci temat to tradycyjnie interpretacja wiersza, tym razem była to “Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Arkusze udostępniła już Centralna Komisja Egzaminacyjna:
Część 1 (zadania od 1 do 12): https://static2.cke.gov.pl/EGZAMIN_MATURALNY/2022/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P1-100-2205.pdf

Część 2 (zadanie 13): https://static2.cke.gov.pl/EGZAMIN_MATURALNY/2022/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P2-100-2205.pdf

Podczas zeszłorocznej matury egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. przystępujących do niego osób.

W Toruniu w tym roku do matury przystąpi 2449 uczniów. Jutro ciąg dalszy, tym razem maturzyści będą mierzyć się z matematyką. Początek o 9:00.

A tak wyglądał pierwszy dzień w jednym z toruńskich liceów:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.