Sieć parkingów park & ride prędko nie powstanie

Polecamy Wiadomości
materiały Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu

W 2019 r. powstanie tylko jeden parking typu park & ride. Przy ul. Turystycznej. Kiedy miasto wybuduje kolejne obiekty – przy ul. Dziewulskiego, Olimpijskiej i na zbiegu Gagarina i Szosy Okrężnej? Zapadła w tej sprawie decyzja.

W tym roku miasto chciało rozpocząć budowę sieci parkingów park & ride. Pod koniec 2017 r. został ogłoszony przetarg na projekt i budowę czterech parkingów na obrzeżach miasta, z których mieliby korzystać przyjezdni – osoby dojeżdżające do pracy lub turyści. Po zaparkowaniu w nich przesiadaliby się do komunikacji miejskiej.

W maju br. przetarg jednak został unieważniony. Złożone w nim oferty znacznie przekraczały kwotę, jaką miasto chciało wydać na sieć parkingów. Chodzi o park & ride przy ul. Dziewulskiego (105 postojów), na zbiegu Gagarina i Szosy Okrężnej (150), Olimpijskiej (140) i Turystycznej (46).

Co dalej? Miasto zamierza zmienić harmonogram budowy parkingów. Musi porozumieć się w tej sprawie z urzędem marszałkowskim. Sieć park & ride bowiem ma powstać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W 2019 r. Miejski Zarząd Dróg zamierza ogłosić przetarg na projekt i budowę tylko jednego parkingu – przy ul. Turystycznej. Dla pozostałych parkingów w przyszłym roku zleci tylko wykonanie dokumentacji projektowej. Ich budowa ma ruszyć dopiero w 2020 r. W 2022 r. zaś zaplanowano dostawę systemu poboru opłat i udostępnienie parkingów.

Łącznie w ramach park & ride powstanie 446 miejsc parkingowych, w tym 19 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Cały projekt jest szacowany na poziomie 24,73 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 15,5 mln zł.

Tagged