Skąd ta siatka na Dworze Artusa? Ze względów bezpieczeństwa

Box2 Historia Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sierpniu ub.r. oderwał się kawałek tynku z fasady Dworu Artusa. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa budynek został zakryty siatką. Kiedy zostaną zrealizowane prace naprawcze przy Rynku Staromiejskim 6?

Na siatkę, która pojawiła się na Dworze Artusa, uwagę zwróciła nam nasza Czytelniczka. Zakrywa ona bowiem kamerę, która na żywo nadaje obraz z Rynku Staromiejskiego. Zapytaliśmy więc kierownictwo miejskiej instytucji kultury, dlaczego jej budynek został częściowo zabezpieczony.

Okazuje się, że w sierpniu ub.r. oderwał się kawałek tynku z fasady Dworu Artusa. Po dokładnych oględzinach wraz z miejskim konserwatorem zabytków kierownictwo miejskiej instytucji kultury podjęło decyzję o konieczności pilnych prac zabezpieczających.

– Lico tynkowe Dworu Artusa w wyniku zmian pogodowych zwietrzało i istniało ryzyko jego samoistnego odpadania – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor – zarządca Centrum Kultury Dworu Artusa. – Wraz ze strażakami i konserwatorem zabytków w sierpniu zabezpieczyliśmy doraźnie fasadę, obtłukując tynk.

Łącznie zwieziono wtedy ok. 30 kg tynku. – Jednocześnie bojąc się, że proces wietrzenia będzie postępował, istniała konieczność zabezpieczenia górnych części fasady – mówi Wudarski.

fot. Łukasz Piecyk

Dwór Artusa zwrócił się do magistratu o dodatkowe pieniądze na zabezpieczenie fasady do czasu wykonania jej generalnego remontu. Docelowo zostanie ona odnowiona z pieniędzy unijnych.

Kiedy zatem zostaną zrealizowane te prace i z Dworu Artusa zniknie siatka? – Nie umiemy podać dokładnego czasu zdjęcia siatki – odpowiada Wudarski. – Będzie to uzależnione od funduszy, które umożliwią remont części. Na razie istniała pilna konieczność zabezpieczenia dachu i części fasady przed postępującą erozją, która groziła odpadaniem tynku w tak uczęszczanym miejscu, jakim jest centrum Starówki. Te prace zostały wykonane pod koniec zeszłego roku.

Obecny gmach Dworu Artusa został oddany do użytku w 1891 r. Od chwili otwarcia – jak czytamy na stronie www.artus.torun.pl – budynek pełnił funkcje kulturalne, społeczne i usługowo-gastronomiczne. Po wojnie trafił on w ręce UMK i funkcjonował przez lata jako Collegium Maximum. Po kapitalnym remoncie w latach 90. stał się siedzibą Centrum Kultury Dwór Artusa.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Skąd ta siatka na Dworze Artusa? Ze względów bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *