Skatepark z Bydgoskiego czeka przeprowadzka

Box2 Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk
W projekcie budżetu miasta na następny rok znalazła się nietypowa przeprowadzka. Skatepark przy Szkole Podstawowej nr 13 przy Krasińskieg będzie przeniesiony. Przyczyną – hałas

Dwa etapy projektu „Trzynastka zmienia się” można zaliczyć do wyjątków w sześcioletniej historii budżetu obywatelskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Powstały konsultacyjnie – uczniowie sami decydowali o tym, co ma tu powstać i… stanowią 50 proc. wszystkich projektów, które trafiły do zdegradowanej dzielnicy kamienic i czynszówek. Resztę zabrały instytucje i blokowiska. Dlatego przenosiny skateparku budzą kontrowersje.

Mieszkańcy okolicznych budynków od około roku pukali do wszystkich drzwi w mieście po pomoc: byli w urzędzie, u prezydenta, jak i na Radzie Okręgu Bydgoskie.

REKLAMA

– Rozumiemy plusy dla młodzieży i dzieci, wynikające z tej inicjatywy, jednak nie uwzględniono zalecanej przez projektantów skateparku minimalnej odległości od zabudowań, wynoszącej 200 m – czytamy w piśmie podpisanym przez trzydziestkę sąsiadów.

W zapisach Prawa budowlanego nie ma takich norm. Producenci są jednak świadomi hałasu, jaki generują takie urządzenia podczas jazdy i zalecają 150-200 m odległości od zabudowy mieszkalnej.

– Tu jest to zaledwie kilka metrów – pisali mieszkańcy latem. – Tymczasem mieszkańcami bloku przy ul. Krasińskiego 30 są w dużej mierze starsze osoby, chore, niewychodzące z domu. Również młodsi chcieliby otworzyć balkon i odpocząć na balkonie po pracy.

Sprawą w końcu zajęła się Rada Okręgu Bydgoskie, jednak z niepomyślnym dla mieszkańców finałem. Przewodnicząca RO była zdecydowanie przeciwna przenosinom. Wygląda na to, że większą wrażliwość okazał… prezydent. W jego projekcie budżetu zarezerwowano 110 tys. zł.

– Skatepark z SP nr 13 ma pozostać na osiedlu Bydgoskim, obecnie trwa poszukiwanie dogodnej lokalizacji – informuje Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta.

Co w zamian dla szkoły? Mieszkańcy wnioskowali na działce obok o utworzenie „różanego zakątka” w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety, miasto pustą działkę chce przeznaczyć na sprzedaż pod zabudowę. Może na terenie szkoły jest szansa na zieleń?

– Na terenie SP nr 13, po przeniesieniu urządzeń ze skateparku, nie planuje się innych prac i będzie można dalej korzystać z utwardzonego placu, który tam pozostanie – rozwiewa nadzieje rzeczniczka.

Tagged

2 thoughts on “Skatepark z Bydgoskiego czeka przeprowadzka

  1. Ktoś z miasta mógłby pomyśleć o zadaszonej niewielkiej hali co pozwoliłoby korzystać z urządzeń w zime i na odseparowanym terenie.

  2. Wielka szkoda że tak się stało. Szybko i bez konsultacji… to inwestycja bez precedensu, oddano na nią swego czasu wiele tysięcy głosów ramach budżetu obywatelskiego, dawała dużo radości i dobrze pozytkowala ,nie zawsze dobrze ukierunkowana energię dzieci z bydgoskiego. Stawia się ekrany dźwiękoszczelne przy cmentarzu, a tu nie dało się ani wyciszyć pustych elementów, ani postawić ekranów.. tylko to na prawdę fajna inwestycję wyrzucono na bulwar gdzie wiele dzieci nie dotrze…wielka wielka szkoda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *