Skatepark z Bydgoskiego czeka przeprowadzka

Box2 Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk
W projekcie budżetu miasta na następny rok znalazła się nietypowa przeprowadzka. Skatepark przy Szkole Podstawowej nr 13 przy Krasińskieg będzie przeniesiony. Przyczyną – hałas

Dwa etapy projektu „Trzynastka zmienia się” można zaliczyć do wyjątków w sześcioletniej historii budżetu obywatelskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Powstały konsultacyjnie – uczniowie sami decydowali o tym, co ma tu powstać i… stanowią 50 proc. wszystkich projektów, które trafiły do zdegradowanej dzielnicy kamienic i czynszówek. Resztę zabrały instytucje i blokowiska. Dlatego przenosiny skateparku budzą kontrowersje.

Mieszkańcy okolicznych budynków od około roku pukali do wszystkich drzwi w mieście po pomoc: byli w urzędzie, u prezydenta, jak i na Radzie Okręgu Bydgoskie.

REKLAMA

– Rozumiemy plusy dla młodzieży i dzieci, wynikające z tej inicjatywy, jednak nie uwzględniono zalecanej przez projektantów skateparku minimalnej odległości od zabudowań, wynoszącej 200 m – czytamy w piśmie podpisanym przez trzydziestkę sąsiadów.

W zapisach Prawa budowlanego nie ma takich norm. Producenci są jednak świadomi hałasu, jaki generują takie urządzenia podczas jazdy i zalecają 150-200 m odległości od zabudowy mieszkalnej.

– Tu jest to zaledwie kilka metrów – pisali mieszkańcy latem. – Tymczasem mieszkańcami bloku przy ul. Krasińskiego 30 są w dużej mierze starsze osoby, chore, niewychodzące z domu. Również młodsi chcieliby otworzyć balkon i odpocząć na balkonie po pracy.

Sprawą w końcu zajęła się Rada Okręgu Bydgoskie, jednak z niepomyślnym dla mieszkańców finałem. Przewodnicząca RO była zdecydowanie przeciwna przenosinom. Wygląda na to, że większą wrażliwość okazał… prezydent. W jego projekcie budżetu zarezerwowano 110 tys. zł.

– Skatepark z SP nr 13 ma pozostać na osiedlu Bydgoskim, obecnie trwa poszukiwanie dogodnej lokalizacji – informuje Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta.

Co w zamian dla szkoły? Mieszkańcy wnioskowali na działce obok o utworzenie „różanego zakątka” w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety, miasto pustą działkę chce przeznaczyć na sprzedaż pod zabudowę. Może na terenie szkoły jest szansa na zieleń?

– Na terenie SP nr 13, po przeniesieniu urządzeń ze skateparku, nie planuje się innych prac i będzie można dalej korzystać z utwardzonego placu, który tam pozostanie – rozwiewa nadzieje rzeczniczka.

Tagged

2 thoughts on “Skatepark z Bydgoskiego czeka przeprowadzka

  1. Ktoś z miasta mógłby pomyśleć o zadaszonej niewielkiej hali co pozwoliłoby korzystać z urządzeń w zime i na odseparowanym terenie.

  2. Wielka szkoda że tak się stało. Szybko i bez konsultacji… to inwestycja bez precedensu, oddano na nią swego czasu wiele tysięcy głosów ramach budżetu obywatelskiego, dawała dużo radości i dobrze pozytkowala ,nie zawsze dobrze ukierunkowana energię dzieci z bydgoskiego. Stawia się ekrany dźwiękoszczelne przy cmentarzu, a tu nie dało się ani wyciszyć pustych elementów, ani postawić ekranów.. tylko to na prawdę fajna inwestycję wyrzucono na bulwar gdzie wiele dzieci nie dotrze…wielka wielka szkoda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *