Skwer przy etnomuzeum już rozkopany. Wkrótce ruszą prace na Jordankach [FOTO]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Rozpoczęła się realizacja projektu “Zielona brama gotyckiej starówki”. Dzięki niemu zmienią się dwa tereny zieleni w centrum: skwer przy al. Solidarności i Wałach gen. Sikorskiego oraz fragment Jordanek.

Na dobre rozkręciły się prace na skwerze przy al. Solidarności. Trakt pomiędzy Wałami gen. Sikorskiego a ul. Odrodzenia jest praktycznie całkowicie wyłączony z ruchu. Trwa właśnie demontaż starej nawierzchni i krawężników z alejek. W sumie w otoczeniu Muzeum Etnograficznego zostanie zagospodarowany obszar o powierzchni 1,98 ha.

Co się zmieni przy etnomuzeum? Po demontażu nawierzchni wykonawca – Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia – zajmie się zagęszczeniem i umocnieniem nasypów, budową nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych oraz dobudową nowych alejek.

Swoje oblicze zmienią dwa istniejące miejsca wypoczynku: place od strony Wałów gen. Sikorskiego i al. Solidarności. Na skwerze zaplanowano dwie fontanny wodne żelbetowe – “mokry chodnik”. Pojawią się też nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń.

Naprzeciw budynku urzędu miasta powstanie plac z rzutem budowli, która stała niegdyś w tym miejscu. Chodzi o kościół św. Wawrzyńca. Choć do tej pory nie ma zgody, czy faktycznie odkryte kilka lat temu pozostałości po budowli to dawna świątynia, na skwerze pojawi się tablica dotycząca tego obiektu z treścią uzgodnioną m.in. z historykami.

Teren zyska oświetlenie i kamery miejskiego monitoringu. Po zakończeniu prac zostanie obsadzony nowymi drzewami, krzewami i bylinami. Znikną też nieliczne drzewa i krzewy – chore i w złym stanie.

Na Jordankach zaś powstało już zaplecze budowy. Tam przewidziano m.in. budowę alejek z nawierzchnią wodoprzepuszczalną, prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne na istniejącej roślinności i nowe nasadzenia. Zagospodarowanie obejmie dwie części Jordanek (bez obecnego parkingu pośrodku tego terenu): od strony Czerwonej Drogi i al. Jana Pawła II.

Teren zieleni parkowej zyska oświetlenie i podświetlenie wybranych elementów, system nawodnienia i monitoring. Charakterystycznym punktem zagospodarowania będą siedziska układające się w czerwoną wstęgę. Nie zabraknie też stojaków na rowery, koszy na śmieci, tablic informacyjnych i karmników dla ptactwa.

Prace w obu miejscach mają potrwać do listopada br. Ich realizacja pochłonie 6,98 mln zł i jest współfinansowana z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (poziom dofinansowania to 85 proc. kosztów).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *