SLD o strajku nauczycieli: “Wzywamy mieszkańców Torunia do solidarnego wsparcia protestu”

Box2 Wiadomości
fot. SLD Toruń

Dziś na konferencji prasowej toruńscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawili swoje stanowisko w sprawie strajku nauczycieli. – Wyrażamy pełne poparcie – czytamy w stanowisku. – Nauczyciele Torunia jesteśmy z Wami!

Wciąż trwają rozmowy między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego o podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli. Jeśli zakończą się one fiaskiem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk.

Dziś na konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrali toruńscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W zaprezentowanym stanowisku wyrazili poparcie strajku nauczycieli organizowanego przez ZNP.

– W tym przełomowym dla polskiej szkoły momencie, stajemy ramię w ramię z strajkującymi nauczycielami walczącymi pod sztandarem ZNP – mówi Krzysztof Podgórski, szef toruńskiego SLD. – Popieramy protest środowiska nauczycielskiego, które podjęło trudną, acz niezbędną decyzję o strajku, jako formy walki dobro szkoły, o jakość nauczania naszych dzieci, a w konsekwencji o pomyślność naszej ojczyzny.

Działacze SLD potępiają ataki bloku rządzącego na ZNP i środowisko nauczycielskie. “Prawo do strajku to jeden z filarów praw człowieka. Jest ono prawem zagwarantowanym przepisami międzynarodowymi (w Europejskiej Karcie Społecznej, w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz w Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy)” – czytamy w stanowisku.

SLD przypomina, że w naszym województwie za strajkiem w referendum opowiedziało się 96 proc. placówek (89 proc. w Toruniu).

Dziś sytuacja gospodarcza Polski jest zgoła odmienna. Kraj się rozwija, trwa gospodarczy bum. Rząd PiS na prawo i lewo dzieli pieniędzmi, „kupując” poparcie społeczne. Trwa też wyścig technologiczny i rewolucja techniczna na Świecie. Wygrają je społeczeństwa najlepiej wykształcone i do tego wyścigu intelektualnie przygotowane. Przygotować nasze dzieci, do wyzwań XXI w może tylko dobrze opłacana wykształcona kadra nauczycielska – czytamy w stanowisku SLD.

“Nauczyciele Torunia jesteśmy z Wami! Wzywamy mieszkańców Torunia do solidarnego wsparcia protestu naszych nauczycieli walczących o polską szkołę, walczących o dobra przyszłość naszych dzieci!” – apeluje SLD.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *