SLD o Święcie Pracy, nowej tablicy dla Nowickiego i proteście nauczycieli

Box2 Wiadomości
fot. SLD Toruń

1 maja z okazji Dnia Pracy o godz. 10 na al. Solidarności – w miejscu, gdzie znajdowała się tablica poświęcona Julianowi Nowickiemu – odbędzie się SLD-owski wiec “w obronie godnej płacy, praworządności i silnej Polski w mocnej zintegrowanej Unii Europejskiej”.

Działacze toruńskiej lewicy przedstawili szczegóły tego wydarzenia na poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się w miejscu, gdzie przed laty znajdowała się tablica upamiętniająca Juliana Nowickiego, toruńskiego robotnika i członka Komunistycznej Partii Polski, który zginął w 1936 r. podczas zamieszek robotników w Toruniu.

– 1 Maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, święto ustanowione przez II Międzynarodówkę w Paryżu w 1890 r., aby uczcić krwawo stłumiony przez policję strajk robotników w Chicago w 1886 r. To polskie święto państwowe – przypomina Krzysztof Podgórski, szef toruńskiego SLD. – Jest już toruńską tradycją, że zawiązał się Komitet Obchodów 1 maja w Toruniu. Tworzą je organizacje związkowe ma czele z OPZZ, stowarzyszenia, w tym Stowarzyszenie Weteranów Pracy, „Pomost” oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

1 maja (środa) o godz. 10 na al. Solidarności – w miejscu, gdzie wisiała przed laty tablica upamiętniająca Nowickiego – odbędzie się wiec „w obronie godnej płacy, praworządności i silnej Polski w mocnej zintegrowanej Unii Europejskiej”. Podczas tego wydarzenia toruńska lewica będzie się solidaryzować z nauczycielami, którzy zawiesili swój strajk. Przemówią m.in. związkowi działacze z OPZZ i ZNP.

Na konferencji prasowej toruńska lewica poinformowała, że w Toruniu zawiązał się społeczny komitet odbudowy tablicy ku czci Nowickiego.

– SLD dysponuje dokumentami i relacjami świadków, zebranymi podczas badań historycznych, potwierdzającymi że Julian Nowicki był działaczem związkowym związanym z Organizacją Młodzieżową Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, a więc organizacji podlegającej Polskiej Partii Socjalistycznej – wskazuje Podgórski. – IPN dekomunizuje postaci po 1945, więc zamordowany podczas manifestacji bezrobotnych, w trakcie zaplanowanej akcji specjalnej sanacyjnej policji działacz PPS temu nie podlega. Nowicki to młody działacz robotniczy, inteligent, zamordowany za pomoc bezrobotnym oraz robotnikom i przewodzenie ich protestom. Postać godna upamiętnienia i toruńska lewica ufunduje mu tablicę pamiątkową, o nowej prawdziwej treści, pod którą jak przez poprzednie dziesięciolecia będzie się spotykała.

Uczestnicy konferencji odnieśli się także do strajku nauczycieli, a konkretnie kwestii wypłaty pieniędzy rekompensujących im utracone w wyniku protestu wynagrodzenia.

Andrzej Drozdowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Wsparcia Strajku Nauczycieli w Toruniu poinformował, że nie otrzymał odpowiedzi od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego na list w sprawie wypłaty takiej rekompensaty nauczycielom. Zapowiedział, że w tej sprawie skieruje do władz Torunia nowy list, w którym wskaże prawną ścieżkę pozwalającą wypłaty nauczycielom pieniędzy. Jego zdaniem można to zrobić w oparciu o Konstytucję, konwencję organizacji pracy i ustawę o związkach zawodowych.

Według SLD umożliwiają one dyrektorom placówek oświatowych podpisanie porozumień postrajkowych. “Porozumienia staną się tytułem prawnym i pozwolą samorządowi podejmować decyzje płacowe, które nie naruszą w żaden sposób, dyscypliny finansów publicznych” – argumentują działacze lewicy.

Podczas środowego wiecu toruńska lewica ma też wyrazić swój sprzeciw wobec łamania Konstytucji przez PiS. Według niej z sprzeczności z nią stoi bowiem tzw. ustawa dezubekizacyjna. Tej kwestii będzie też poświęcone spotkanie emerytów MSW z europosłem Januszem Zemke – 9 maja o godz. 11 w Centrum Targowym Park przy Szosie Bydgoskiej.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

2 thoughts on “SLD o Święcie Pracy, nowej tablicy dla Nowickiego i proteście nauczycieli

  1. Faszyzm,komunizm i islam powinny być w Polsce zdelegalizowane i zagrozone kara z mocy ustawy.Ideologie te sa zbrodnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *