Słynna toruńska ściskawa doczekała się ogólnopolskich zawodów!

Polecamy Wiadomości
Tak wyglądały przygotowania do ściskawy w 2000 r., fot. Kompania M3

Toruń będzie jednym z 11 miast w Polsce, które będzie łączyło się ze studiem 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 stycznia zostanie rozegrany specjalny turniej miast Jedną z konkurencji będzie ściskawa!

Ściskawa to akcja towarzysząca finałom WOŚP tylko w Toruniu. Została wymyślona przez nieistniejącą już toruńską satyryczną Kompanię M3. Jest zasady są proste. Chodzi o to, żeby w serduszku o powierzchni 20 m kw., ścisnęło się jak najwięcej ludzi. Rekord to 831 osób. Został pobity podczas tegorocznego finału.

Tym razem – 13 stycznia podczas 27. finału WOŚP – toruńska ściskawa doczeka się ogólnopolskich zawodów.

– W dniu finału będziemy rywalizowali o największy ścisk w serduszku, który został wymyślony u was, w Toruniu – mówi Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. – To właśnie toruńskie serduszko stało się pomysłem dla nas, aby powalczyć z miastami, które będą pokazywane w czasie transmisji finałowej.

Oprócz ściskawy uczestnicy rywalizacji w 11 miastach sprawdzą się w składaniu puszek na czas oraz układaniu specjalnych puzzli. Miasto, które będzie miało najlepszy wynik, będzie mogło wskazać instytucje, którym Fundacja WOŚP przekaże sprzęt.

– Dlatego zachęcamy mieszkańców Torunia i regionu, aby wzięli udział w tym turnieju i abyśmy wspólnym wysiłkiem, uzyskali jak najlepsze wyniki. Oprócz rywalizacji i nagród najważniejsze jest dla nas, abyśmy byli razem, fantastycznie się bawili, a przy okazji mieli szansę dodatkowo wesprzeć potrzebujące dzieci – zaprasza Malwina Ziembikiewicz, szefowa głównego sztabu w Toruniu.

Ziembiewicz nie wyobraża sobie innego scenariusza, jak wygrana torunian w ściskawie. – Ta konkurencja jest nasza, więc w niej musimy wygrać. Bo jak nie my, to kto? – mówi szefowa toruńskiego sztabu. – Co ważne – lepszego prezentu na 20-lecie ściskawy nie mogliśmy dostać od Fundacji. Gratulujemy Kompanii M3 tego pomysłu i jego wieloletniej realizacji.

Toruńskie relacje z WOŚP będą emitowane z Rynku Staromiejskiego na antenie trzech stacji: TVN, TTV i TVN24. Nasza odsłona finału rozpocznie się już 12 stycznia. W sobotę zaplanowano bieg na Bydgoskim Przedmieściu na dystansie 5 km, wielkie wiosłowanie dla WOŚP w Galerii Atrium Copernicus, a także akcję „Dzieci dzieciom” w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Plaza. Więcej informacji o toruńskim programie na Facebooku sztabu WOŚP.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys