Hotel, biurowiec, galeria handlowa. Tam też stosowane są smart rozwiązania
Pojęcie smart city przeżywa renesans popularności. Okazuje się, że inteligentne rozwiązania z powodzeniem można wdrażać w obiektach kubaturowych, a zwłaszcza w budownictwie wielkopowierzchniowym. Inteligentne hotele, galerie handlowe czy biurowce to obecnie standard. Przykładem obiektu, wykorzystującego smart rozwiązania w Toruniu jest galeria handlowa Plaza, która nowoczesne technologie stosuje m.in. do komunikacji z klientami oraz do zarządzania automatyką budynkową.
Projektowanie inteligentnych budynków opiera się na tych samych założeniach, co idea smart city – wykorzystywania nowoczesnych technologii w służbie ich użytkowników i mieszkańców. Zrównoważone, ekologiczne i energooszczędne – takie są obiekty kubaturowe w smart cities. Zaawansowane systemy monitoringu i kontroli dostępu już nikogo nie dziwią. Pozwalają one nie tylko znacząco zwiększyć bezpieczeństwo, ale przede wszystkim komfort użytkowania. Czujniki ruchu umożliwiają automatycznie sterowanie światłem i ograniczanie wykorzystania energii oraz zniwelowanie tzw. zanieczyszczenia światłem. Inteligentne budynki coraz częściej implementują do swoich systemów dane miejskie, związane m.in. z pogodą czy utrudnieniami w ruchu. Aplikacje, pozwalające na zdalne zarezerwowanie wybranego miejsca parkingowego czy zawierające interaktywną mapę obiektu także są coraz częściej spotykane.
Smart ewolucję przechodzą m.in. obiekty wielorodzinne, które śmiało wkroczyły w erę pasywną. Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę, że minimalizowanie zapotrzebowania na energię użytkową, wykorzystywanie energii odnawialnej czy odzysk ciepła to już konieczność. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także ograniczyć ślad węglowy. Do tego dochodzi wykorzystywanie technologii IT, pozwalającej m.in. na zdalne sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem. Osiedla, których projektanci z powodzeniem wdrażają smart idee, sprzyjają zacieśnianiu sąsiedzkich więzi. To możliwie m.in. poprzez centralne lokowanie stref rekreacji oraz urządzanie zieleni, sprzyjających integracji i odpoczynkowi. Wykorzystywane obecnie technologie pozwalają automatycznie dostosowywać się i reagować na warunki, panujące w danym pomieszczeniu. Systemy automatyki chętnie wykorzystywane są chociażby w nowoczesnych biurowcach, których pracownicy mogą dostosowywać temperaturę czy natężenie oraz barwę światła w zależności od swoich preferencji. Połączenie z systemami identyfikacji pozwala na zapamiętywanie danych ustawień i automatyczne ich przywracanie w zależności np. od tego, kto wchodzi do pomieszczenia. W smart biurowcach ważna jest także personalizacja miejsca pracy oraz wykorzystywanie takich elementów wyposażenia, które dostosowują się do zmiennych potrzeb pracowników, np. biurek z regulowaną wysokością blatów.
Dostosowane do potrzeb użytkowników muszą być także nowoczesne centra handlowe. Stosowane w nich technologie pozwalają efektywnie zarządzać obiektem.
– Zarówno w budynku głównym, jak i powstającym nowym obiekcie Toruń Plaza, funkcjonuje BMS „Building Management System”. Jest to „serce” naszego budynku, dedykowane do zarządzania i kontrolowania instalacjami oświetleniowymi, grzewczymi, klimatyzacyjnymi czy PPOZ i alarmowymi – wyjaśnia Daria Sasiela-Dopieralska, dyrektor marketingu Toruń Plaza. – Zastosowanie takich systemów, jak np. BMS wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi w fazie budowy. Po wielu latach funkcjonowania i eksploatacji budynku możemy jednak śmiało powiedzieć, że jest on niezbędny, bo umożliwia też generowanie oszczędności – umożliwia bowiem utrzymanie sprawnych systemów i urządzeń.
W okolicach każdego wejścia na parterze do budynku znajdują się multimedialne, dotykowe totemy z wirtualną mapą centrum handlowego, na której każdy w prosty sposób może znaleźć interesujący go sklep oraz zobaczyć najszybszą drogę dojścia do niego. Klienci mogą tam znaleźć również takie informacje, jak lista aktualnych promocji czy rozkład jazdy MZK. To jednak nie wszystkie smart rozwiązania, wykorzystywane w CH Toruń Plaza.
– Nowoczesne technologie wykorzystujemy także do komunikacji z klientami. W listopadzie 2021 r w sklepach Google Play i Apple Store pojawiła się nasza aplikacja mobilna “Twoje Centrum”, dzięki której klienci otrzymują nieograniczony dostęp do aktualności, nowych kolekcji, atrakcyjnych promocji i wielu innych informacji. Mogą oni w szybki sposób sprawdzić repertuar kina, zamówić kartę podarunkową do centrum, sprawdzić plan zajęć na siłowni CityFit czy umówić się na konsultację ze stylistą – opowiada Daria Sasiela-Dopieralska. – Dodatkowym elementem aplikacji jest moduł “Wirtualna szafa”, w którym można będzie stworzyć stylizację i zaplanować swoje zakupy. Użytkownicy aplikacji mogą także przystąpić do program lojalnościowego, dzięki któremu każdy może zbierać punkty za zakupy i wymieniać je na nagrody.
Integralnym elementem struktury inteligentnego miasta są także smart systemy, wykorzystywane w hotelach. Na uwagę zasługują np. dedykowane danym hotelom aplikacje, pozwalające na rezerwację miejsca, zdalne zameldowanie czy komunikację z recepcją. Popularne stają się także tzw. samoobsługowe recepcje z dotykowymi panelami, za pomocą których można samodzielnie się zameldować. Karty dostępu zamiast kluczy, stacje ładujące do tabletów i smartfonów czy gniazda USB oraz HDMI przy biurku to już standard. Podobnie jak sterowanie temperaturą, oświetleniem i klimatyzacją z poziomu pokoju. Otwieranie drzwi hotelowych własnym smartfonem, zapamiętywanie temperatury wody pod prysznicem czy ulubionego programu w TV, a nawet interaktywne lustra, wyświetlające np. aktualne dane o pogodzie to już jednak rozwiązania mniej typowe, choć z pewnością w duchu smart. Inteligentne hotele wykorzystują też czujki podczerwieni, dzięki którym pokojówki wiedzą, czy ktoś jest w pokoju. Można w nich ponadto spotkać energooszczędne żarówki, kosze do segregacji odpadów, naturalne kosmetyki czy meble, pochodzące z recyklingu.
Nie ulega wątpliwości, że drogę do smart city toruje transformacja cyfrowa w nieruchomościach – nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w obiektach wielkopowierzchniowych. Niejednokrotnie to właśnie takie budynki, jak hotele, galerie handlowe czy biurowce inicjują wykorzystanie danej technologii. Warto brać z nich przykład.
smarties
26 sierpnia 2022 @ 08:00
Wszyscy lubią smart rozwiązania:) W końcu to dziś wszyscy trochę smart musimy być 🙂 ja zwiedzam Toruń małymi kroczkami, gdy przyjeżdzam służbowo. Zatrzymuje sie wówczas w hotelu Bulwar i stamtąd już mam kilka chwil praktycznie w każde miejsce urokliwej starówki. Widzę, jak miasto się zmienia i jak idzie do przodu i dla mnie to fajna sprawa – smart to dobry kierunek:)
Mareczko
12 sierpnia 2022 @ 12:37
Jak byłem z Toruniu to zatrzymałem się w Hotelu Bulwar, było super – lokalizacja blisko rynku i widok z tarasu na Wisłę przy świetnej kawie, na pewno będę przyjeżdżać częściej!