Jak budować inteligentne miasto, czyli co napędza smart cities?
Rozwój miast w kierunku koncepcji smart city nie może się odbyć bez zaistnienia kilku ważnych czynników, czyli rzeczy będących motorem napędowym postępu. Mowa tu oczywiście o postępie w skali miasta, choć czerpiącego też ze wzorców innych ośrodków miejskich. Czego potrzeba, by miasto mogło stawać się bardziej inteligentnym?
Inteligentne miasto to takie, które bazuje na nowoczesnych technologiach, ma dobrze rozwiniętą sieć, działa proekologicznie, a mieszkańcom oferuje jak najwięcej. Jest to sytuacja niemal idealna, ale zarazem trudna do osiągnięcia. Potrzeba bowiem dużo determinacji i zaangażowania, by dojść do takiego poziomu. Czyjego zaangażowania? W tym kontekście można wyróżnić trzy podstawowe aspekty rozwoju smart cities: aktywność firm technologicznych, działania własne władz miast oraz inicjatywy mieszkańców.
Pierwszy z tych czynników jest ważny, bo to właśnie firmy technologiczne napędzają przemysł, kreując i wdrażając nowoczesne rozwiązania, potrafiące udoskonalić wiele aspektów życia miasta. Proces ten obserwujemy już od dawna – coraz więcej firm stawia na automatyzację, co powoduje m.in. skrócenie czasu realizacji usług. Dzięki innowacjom technologicznym wiele rzeczy można usprawnić i udoskonalić.
Równie ważna co aktywność firm jest aktywność władz miasta. To one ze szczebla samorządowego decydują o kierunkach i metodach rozwoju, a od ich podejścia do korzystania z nowych technologii zależy to, w jakim stopniu miasto będzie nowoczesne i wygodne. Z jednej strony mowa tu o decyzyjności w zakresie planowania przestrzennego, a z drugiej o – cyfryzacji urzędów. Dla mieszkańców wygodniejsze jest, by móc niektóre sprawy urzędowe załatwiać przez internet, zwłaszcza w przypadkach, w których fizyczna obecność w urzędzie nie jest wcale konieczna. E-administracja wiele może uprościć, ale jej wdrożenie wymaga odważnych decyzji i umiejętnego przejścia przez proces transformacji cyfrowej.
Na rozwój miast mogą także wpływać sami mieszkańcy, poprzez podejmowanie własnych inicjatyw. Mogą to być działania społecznie odpowiedzialne, w myśl zasady dbania o swoją najbliższą okolicę, ale też chociażby uczestnictwo w konsultacjach społecznych, dzięki czemu można mieć swój udział w wytyczaniu kierunków rozwoju. Aktywni mieszkańcy wbrew pozorom potrafią mieć dużą moc sprawczą i ich chęci do działania mogą znacznie przybliżyć miasto do koncepcji smart city. Zakłada ona bowiem właśnie to, że mieszkańcy działają na rzecz swojego miasta i są pod tym kątem odpowiedzialni.
Wszystkie trzy wspomniane czynniki są ważne, by można mówić o rozwoju. Sama idea miasta inteligentnego również wciąż się rozwija i stawia przed miastami kolejne cele. To, czy i jak miasta będą do nich dążyć, zależy w dużej mierze od nas samych.