Kredyty 2023. O czym pamiętać, kupując mieszkanie od dewelopera?
Po zamrożeniu rynku kredytów hipotecznych w 2022 r., początek 2023 r. – zdaniem części ekspertów – przynosi zauważalną odwilż. Chodzi m.in. o spadek wskaźnika WIBOR czy plany zastąpienia go WIRON-em, co może znacząco przyczynić się do ponownego wzrostu zdolności kredytowych. Przyszli nabywcy nieruchomości powinni zadbać przede wszystkim o rzetelne doradztwo kredytowe – pomoc w tym zakresie oferują niektórzy deweloperzy, w Toruniu m.in. Apro Investment.
Polacy coraz chętniej kupują nowe mieszkania z rynku pierwotnego, od deweloperów. Takie rozwiązanie daje możliwości wykończenia lokalu zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Nowe mieszkania to także nowoczesne osiedla z rozbudowaną infrastrukturą i prywatnymi miejscami postojowymi. Przed zakupem nieruchomości warto dokładnie sprawdzić nie tylko samą inwestycję, ale także dewelopera – np. w KRS-ie i Polskim Związku Firm Deweloperskich. Warto potwierdzić, czy deweloper posiada niezbędne pozwolenia i projekty, a także prawo dysponowania gruntem. Jedną z najistotniejszych kwestii będzie ustalenie ceny nabycia nieruchomości w określonym standardzie oraz sposobu sfinansowania zakupu – własnymi środkami lub przy udziale kredytu hipotecznego. Nieruchomość może być opłacana w transzach lub w systemie 10%/20% wartości najpierw i 80%/90% po zakończeniu inwestycji.
Kredyt hipoteczny to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja przez nabywców. Początkowo muszą oni określić swoją zdolność kredytową, a następnie – już po podpisaniu umowy deweloperskiej – złożyć wnioski w wybranych bankach wraz ze skompletowanymi dokumentami. Po podpisaniu umowy kredytowej uruchamiane są środki finansowe i można wpłacić deweloperowi wkład własny. Warunki uruchamiania kolejnych transz kredytu reguluje bank. Po dokonaniu odbioru technicznego mieszkania, można podpisać akt notarialny – czyli docelową umowę z deweloperem. Następny krok to wizyta u notariusza i ustanowienie hipoteki na rzecz banku, a także ubezpieczenie nieruchomości.
Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt
Zakup nieruchomości w trakcie budowy – a z tym zazwyczaj wiąże się kupno mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera – wymaga zgromadzenia wielu dokumentów. Deweloperzy, tacy jak m.in. Apro Investment z Torunia, oferują jednak pomoc przy gromadzeniu niezbędnych dokumentów, a często przygotowują je dla klientów samodzielnie. Chodzi m.in. o odpis z księgi wieczystej nieruchomości, umowę przedwstępną, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z rejestru gruntów czy potwierdzenie nadania numeru NIP oraz REGON budującego przedsiębiorstwa.
– Duża część naszych klientów korzysta przy zakupie ze wsparcia instytucji kredytującej. Szczególnie trudne warunki uzyskania kredytu, jakie mieliśmy okazję obserwować w zeszłym roku, przełożyły się z całą pewnością na ich dostępność. Współpracujemy z doradcami kredytowymi z takich firm jak Aspiro S.A czy eFinansowi.pl, aby w razie potrzeby móc polecić godnego zaufania specjalistę. Kiedy nasi klienci komunikują, że będą ubiegali się o kredyt, staramy się maksymalnie ułatwić im tę drogę. Przede wszystkim prosimy, aby jeszcze przed podpisaniem z nami umowy, rozpoznali swoją sytuację kredytową, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. Mogą także na nas liczyć, jeśli chodzi o komunikację z bankiem i przekazywanie mu dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu. Wiemy, że uzyskiwanie kredytu to długi proces, który generuje po stronie nabywcy dużo nerwów, dlatego zależy nam, aby pomóc naszym klientom przejść przez niego możliwie najłagodniej – komentuje Magdalena Żarnowska, kierownik ds. marketingu i doradca klienta w Apro Investment.
Rynek kredytów hipotecznych w 2022 r. został zamrożony w związku ze znacznym spadkiem zdolności kredytowych. Wpłynęła na to przede wszystkim seria podwyżek stóp procentowych i podniesienie oprocentowania kredytów przez banki. Czy sytuacja poprawi się w 2023 r.? Część ekspertów twierdzi, że przyszedł czas na odwilż, na co wskazuje spadek wskaźnika WIBOR. Przewidywania rynkowe zakładają dalszy jego spadek w ciągu najbliższych miesięcy, nawet do poziomu 5,5 proc. – gdyby faktycznie tak się stało, to zdolność kredytowa wzrosłaby średnio o ponad 10 proc. [za: Strefa Inwestorów]. Nie bez znaczenia pozostają także zapowiedzi zamiany WIBOR-u na niżej notowany WIRON. Rząd zapowiada także wprowadzenie nowego programu mieszkaniowego – Pierwsze Mieszkanie. Miałby on w założeniach umożliwić osobom nieposiadającym nieruchomości, zaciągnięcie kredytu na pierwsze mieszkanie przy oprocentowaniu 2 proc. Byłby to najtańszy kredyt w historii. “Jeśli te wszystkie przewidywania się spełnią, zdolność kredytowa Polaków na koniec roku może być wyższa o około 40 proc. Oznaczałoby to, że zdolność wróci do poziomów sprzed rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych NBP, ale z wyższą ratą”, podaje Strefa Inwestorów. Czy tak optymistyczny scenariusz faktycznie ma szanse powodzenia? Przekonamy się już niedługo.
