Lato w Toruniu nad wodą. Gdzie i jak je spędzić?

Ostatni upalny weekend mocno dał się we znaki torunianom. Tak ciepłych dni tego lata najprawdopodobniej będzie jeszcze sporo, dlatego warto już wcześniej pomyśleć nad sposobami na schłodzenie się. Co w takich sytuacjach proponuje Toruń?

Latem wielu mieszkańców Torunia, ale też turystów zwyczajowo można było spotkać na Bulwarze Filadelfijskim. Tam w cieplejsze dni torunianie odpoczywali i spacerowali, korzystając z pogody. Obecnie jednak Bulwar jest w przebudowie. Odnowiony ma oferować więcej, m.in. poprzez budowę pawilonów. Te jednak już teraz są krytykowane przez część mieszkańców. Dlatego warto pomyśleć o alternatywach. Ochłody można oczywiście poszukać za miastem, na którymś z okolicznych jezior, ale skupmy się na tym, co mieszkańcom oferuje miasto.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapowiedział w ostatnim czasie otwarcie letnich basenów: na Campingu Tramp, przy Szosie Bydgoskiej i Przy Skarpie. Baseny zostaną udostępnione już w najbliższy piątek i będą dobrą opcją do spędzenia czasu nad wodą w ciepłe dni. Warto też pamiętać o stosunkowo nowym Aqua Toruń przy ul. Bażyńskich, z którego korzystać możemy przez cały rok. Poza tym kryte baseny znajdziemy także w niektórych szkołach: przy SP nr 16, SP nr 18, III LO i ZSMEiE. Część z nich oferuje latem w wybrane dni bezpłatny wstęp dla uczniów, po okazaniu legitymacji. 

Jeśli chcemy spędzić czas nad wodą, ale nie chcemy się moczyć, dobrą opcją będą miejskie fontanny. Te w tym roku zostały uruchomione jeszcze przed majówką. Najsłynniejsza z nich – Cosmopolis – tradycyjnie przyciąga tłumy swoimi pokazami świetlno-muzycznymi. W tym roku Cosmopolis odtwarza łącznie siedem seansów, a w lipcu i sierpniu będziemy mogli oglądać je w godz. od 21:00 do północy. Fontanna działać ma do października.

Poza Cosmopolis miasto uruchomiło już także dziewięć innych fontann: przy ul. Świętopełka, Rapackiego, Kopernika (Alpinarium), Bydgoskiej (fontanna i kaskada w parku), Rynku Staromiejskim (Flisak oraz Delfin przy pomniku Kopernika), Wały gen. Sikorskiego (“Mokry chodnik” przy Muzeum Etnograficznym) oraz przy pl. 18 stycznia. 

Fontanny są dobrą opcją na letni wypoczynek, a poza nimi latem można spodziewać się kurtyn wodnych, które każdego lata miasto wystawia. Warto pamiętać, że o ile kurtyną wodną możemy się zmoczyć, o tyle w fontannie lepiej tego nie robić. Nie są to miejsca przeznaczone do kąpieli. Obieg wody jest w nich zamknięty, a nigdy nie wiemy, kiedy woda jest wymieniana. Przed pływaniem w fontannach przestrzega m.in. sanepid.

– Woda w fontannach często jest siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów typu: gronkowce, bakterie z rodzaju Legionella i Salmonella, a także coli typu fekalnego, namnażających się zwłaszcza w upalne dni. Nie jest uzdatniana i dezynfekowana, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli laboratoryjnej. Kąpiel lub zabawa w fontannie, picie wody bądź przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez nią aerozolu może prowadzić do zakażeń skórnych, pokarmowych (wymioty, biegunki) oraz oddechowych (legioneloza, gorączka Pontiac) – czytamy w wydanym przez sanepid komunikacie.

Jeśli więc chcemy popływać, zdecydowanie lepiej zdecydować się na któryś z basenów. A wbrew pozorom jest z czego wybierać.