Ogródek przy mieszkaniu w bloku. Najczęściej zadawane pytania
Marzysz z jednej strony o własnym ogrodzie, ale z drugiej wolisz mieszkanie w mieście niż dom? Doskonałą alternatywą są mieszkania na parterze z ogródkiem. Takie rozwiązanie daje komfort mieszkania w mieście i pozwala zgodnie z własnymi potrzebami zaaranżować kawałek przydomowej zieleni. Jak zagospodarować ogródek przy mieszkaniu i w jaki sposób o niego dbać?
Mieszkanie na parterze z ogródkiem to rozwiązanie zyskujące na popularności. Po pierwsze to znacznie tańsza opcja niż budowa własnego domu. Aranżacja i utrzymanie niewielkiego ogródka są poza tym bardziej ekonomicznie niż dużego ogrodu przy domu jednorodzinnym. Ogród przy bloku poniekąd rozszerza przestrzeń mieszkania i pozwala na korzystanie z takich udogodnień, jak własny taras i miejsce do wypoczynku. Śniadania na świeżym powietrzu, rodzinne obiady na zewnątrz, a może spotkania ze znajomymi przy grillu? Żaden problem. Ogródek przy mieszkaniu w bloku pozwala poza tym cieszyć się pięknem roślin i daje możliwość uprawy własnych warzyw czy owoców. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie ogródki mogą być obserwowanie nie tylko przez sąsiadów, ale i przypadkowych przechodniów, więc muszą pełnić funkcję reprezentacyjną. Aranżacja takiej przestrzeni może być w związku z tym nie lada wyzwaniem. Jak sobie z nim poradzić?
Jak zaaranżować ogródek przy mieszkaniu?
Najważniejsze zasady przy aranżacji ogródka przy mieszkaniu na parterze to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, podział na strefy i odwołanie się do zasad perspektywy. Na niewielkich powierzchniowo ogrodach warto wydzielić strefę reprezentacyjną z trawnikiem i rabatą oraz utwardzoną część wypoczynkową, np. z meblami ogrodowymi. Przy większych ogródkach właściciele mogą pokusić się także o wydzielenie niewielkiej strefy dziecięcej z huśtawką czy piaskownicą albo użytkowej z małym warzywniaczkiem. Nasadzenia warto zaplanować w taki sposób, by układały się w proste linie przy granicy terenu. Dobrze sprawdzą się kompozycje jednogatunkowe lub jednokolorowe, a także układy symetryczne. Mały skalniak czy wyspa kwiatowa na trawniku pozwolą urozmaicić nieco klasyczny układ roślinności. Do roślinnych aranżacji można także wykorzystać donice, m.in. na stworzenie sezonowych kompozycji czy posadzenie ziół. Przestrzeń ogrodu uda się optycznie powiększyć sadząc większe rośliny o bardziej intensywnych kolorach przy budynku, a mniejsze i o chłodnych barwach na obrzeżach ogródka.
Na jakie konkretnie rodzaje roślin warto się zdecydować, urządzając ogródek przy mieszkaniu w bloku? Eksperci zwracają uwagę, że przy wyborze roślin do ogrodu przed blokiem zawsze należy uwzględnić warunki panujące w otoczeniu – nasłonecznienie, pH i żyzność gleby [za: spa4garden.pl]. Lepiej unikać wrażliwych gatunków i zrezygnować z sadzenia wysokich drzew czy mocno rozrastających się krzewów – lepiej sprawdzą się odmiany karłowate lub szczepione na pniu. W przypadku, gdy ogródek znajduje się nad garażem podziemnym (a co za tym idzie warstwa gleby jest w nim dość płytka) dobrym wyborem będą rośliny, które się płytko ukorzeniają oraz rośliny okrywowe.
– Warstwa ziemi w ogródku ma grubość ok. 15-20 cm – podaje Apro Investment w odniesieniu do swoich inwestycji. – W ogródkach przy naszych inwestycjach można sadzić tuje, ale tylko w donicach lub skrzynkach. Pod warstwą ziemi oraz warstwami izolacji znajduje się hala garażowa. Rozbudowany system korzeniowy może uszkodzić te warstwy i spowodować przeciekanie hali.
Do pnących roślin warto wykorzystać niewielkie pergole, dzięki czemu uda się uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny. Taka pergola pomoże przy okazji wydzielić zacienione miejsce do wypoczynku. Dobrym pomysłem jest także zadbanie o zasłonięcie ogrodzenia – panelami osłonowymi lub roślinami. Na koniec warto zapamiętać zasadę, że przy niewielkich ogródkach więcej nie znaczy lepiej. Rozsądniej skupić się na kilku gatunkach i nie przesadzić z liczbą roślin, bo łatwo doprowadzić do efektu chaosu i nieporządku.
Ogródek w bloku – FAQ. To musisz wiedzieć
Najważniejszą kwestią jest zadbanie o trawnik, który zazwyczaj stanowi największą część powierzchni ogródka. Trawę lepiej wysiać ręcznie i należy ją bezwzględnie podlewać.
– Zazwyczaj nie używamy trawy w rolkach, gdyż ta trochę gorzej znosi przesuszenie, o które nietrudno np. podczas prac remontowych – sugeruje Apro Investment. – W ogródkach zamontowany jest kran, do którego można podłączyć węża ogrodowego. Trawę należy oczywiście też kosić. To żaden problem, bo w ogródkach przy naszych inwestycjach znajduje się także gniazdko, do którego można podłączyć kosiarkę elektryczną. Zamiast trawy można również wysiać łąkę kwietną.
Rzecz jasna, regularna pielęgnacja jest też istotna w stosunku do posadzonych roślin. Właściciele mieszkań z ogródkami nie powinni się decydować na rośliny, z których opadające liście lub owoce mogłyby zaśmiecić chodnik lub alejki komunikacyjne na częściach wspólnych przy blokach. Przy okazji zagadnienia troski o estetykę ogródka często pojawiają się także pytania o możliwy zakres ingerencji w przestrzeń. Basen, trampolina, pergola, grill, a może hamak pod sufitem? Czy to w ogóle możliwe?
– Basen można postawić pod warunkiem, że jest to niewielki brodzik na dzieci. Duży basen rozporowy napełniony wodą będzie w istotny sposób obciążać strop hali garażowej, a to obciążenie będzie punktowe, co może zagrażać konstrukcji. Trampolinę można postawić bez kotwienia jej w podłożu, podobnie wygląda kwestia pergoli – żadnych obiektów nie można połączyć trwale z gruntem ani z konstrukcją budynku. Natomiast jeśli chodzi o hamaki instalowane pod sufitem czy grillowanie to dla pewności najlepiej każdorazowo upewnić się u zarządcy budynku, że taka możliwość istnieje. Najbezpieczniej użyć stojaka do hamaku i grilla elektrycznego – podkreśla Apro Investment.
Wybierając mieszkanie z ogródkiem trzeba sprawdzić, jak w umowie są uregulowane kwestie przekazania tego terenu przez dewelopera – na zasadach sprzedaży, a może wyłączonego prawa do użytkowania na czas nieokreślony? Deweloperzy najczęściej ustanawiają służebność gruntową lub zawierają umowę na wyłączne i bezterminowe użytkowanie ogródka. Warto też podpytać dewelopera, jaki zakres zagospodarowania ogródka jest wliczony w cenę zakupu mieszkania – czy zostanie zamontowane ogrodzenie, zasiana trawa? Deweloper oferujący mieszkania z ogródkiem – w Toruniu m.in. Apro Investment – powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
https://apro.com.pl/blog/najczestsze-pytania-faq-ogrodki-przy-mieszkaniach