Rynek pierwotny i wtórny – czym się różnią, gdzie bardziej opłaca się kupić nieruchomość?
Rynek nieruchomości dzieli się na dwa typy: pierwotny i wtórny. Czym się charakteryzują? Jakie są między nimi różnice? Dlaczego warto wybierać mieszkania z rynku pierwotnego, co wtedy zyskujemy?
Rynek pierwotny to kupno i sprzedaż mieszkań bezpośrednio od inwestora. Może nim być zarówno deweloper, jak i spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający to pierwszy właściciel danego lokalu. Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się sporym zainteresowaniem m.in. z uwagi na nowe budownictwo, szeroki wybór dostępnych metraży, udogodnienia oferowane przez deweloperów oraz możliwość wykończenia lokalu według własnych preferencji.
Nieruchomości pochodzące od dewelopera cechuje szeroki wybór terminów oddania inwestycji do użytkowania, można je kupić już w pierwszych etapach budowy. Rynek pierwotny to również nowoczesne rozwiązania – nowe domy są budowane w technologii, która minimalizuje stratę ciepła i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Koszty utrzymania lokali kupionych na rynku pierwotnym są mniejsze, gdyż przez pierwsze lata od oddania do użytku nie wymagają wielkich remontów.
Natomiast rynek wtórny to nieruchomości z drugiej ręki, które w momencie sprzedaży należą do innej osoby fizycznej lub prawnej, a nie bezpośrednio od dewelopera. Nawet mieszkanie kupione na rynku pierwotnym i odsprzedane po kilku dniach już można zakwalifikować do rynku wtórnego. Często tego typu lokale są dostępne tam, gdzie już nie powstanie żaden nowy budynek.
Należy pamiętać, ze w takim przypadku zakupione mieszkanie może wymagać remontu. Dodatkowo nieruchomości z drugiej ręki są już często w pełni urządzone, zaś zmiana wystroju może być kłopotliwa i kosztowna.
Jeśli chodzi o koszty, to zarówno przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, wpłacić trzeba taksę notarialną. czyli opłatę za sporządzenie aktu notarialnego. Jednak w przypadku lokali bezpośrednio kupowanych od dewelopera to inwestor pokrywa połowę tej opłaty. Jej wysokość jest uregulowana rozporządzeniem ministra sprawiedliwości i zależy od wartości nieruchomości. Kształtuje się od 100 do prawie 7000 złotych.
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z tym, że należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnej, którego stawka wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego nie trzeba ponosić tych kosztów.
Rynek pierwotny ma sporą przewagę, gdy weźmiemy pod uwagę stan prawny. Nie trzeba się wtedy obawiać na przykład roszczeń poprzednich właścicieli
28 listopada 2022 @ 10:45
Rynek pierwotny ma same wady. Po pierwsze mieszkasz po środku niczego a w zasadzie pośrodku placu budowy. Bez szkół, sklepów, komunikacji. Po drugie przez kolejne 10 lat poprawisz to co dewloper spartolił. Kupując lokal używany wiesz od razu co jest nie tak , czy w piwnicach nie śmierdzi , czy są prawidłowo wykonane odwodnienia. Możesz sprawdzić sąsiadów i ciszę na klatce. Same plusy.