Społeczeństwo w inteligentnym mieście. Jakich warunków potrzebuje?
Kapitał społeczny jest motorem napędowym rozwoju miast. To od mieszkańców zależy, w jakim kierunku będą podążały. Same społeczeństwa też muszą się rozwijać, dlatego ważny jest wysoki poziom świadomości. To jednak musi iść w parze z innymi sferami funkcjonowania miasta – w myśl idei zrównoważonego rozwoju.
Jednym z ważniejszych założeń koncepcji smart city jest rozwój technologiczny. Unowocześnienie stosowanych w miastach rozwiązań daje większą wygodę funkcjonowania, ale i większe możliwości. Mieszkańcy miast natomiast muszą potrafić – a przede wszystkim chcieć – z nich korzystać. Infrastruktura technologiczna oddziałuje bowiem bezpośrednio na społeczność. Chodzi o rozwiązania które dobrze znamy z praktyki, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że za ich pomocą robimy krok naprzód w kierunku bycia smart.
Nowocześniejsze pojazdy komunikacji publicznej, rozbudowane systemy informacji pasażerskiej na przystankach czy systemy informacji o zajętości miejsc parkingowych to tylko niektóre rozwiązania, które coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach miejskich, a które w pewnym stopniu stanowią ułatwienia dla mieszkańców. W praktyce sprowadza się to do tego, jak wysoko mieszkańcy oceniać będą jakość życia w danym mieście.
Im więcej technologicznych nowinek, tym większej świadomości społecznej potrzeba. Ich wykorzystywanie, ale też chęć włodarzy miast do wdrażania zależy od woli mieszkańców. Wpływ na to może mieć już edukacja na etapie szkolnym, gdzie niejako zaczyna się budowanie postaw obywatelskich. Mieszkaniec, który dba o swoje miasto, czuje się za nie społecznie odpowiedzialny, będzie bardziej chętny do stawiania na rozwiązania proponowane przez rozwijaną przez badaczy i naukowców koncepcję smart city.
Inteligentne miasto to też inteligentne społeczeństwo. Dzięki technologii społeczność może się integrować i angażować w sprawy ważne lokalnie za pomocą sieci. Coraz częściej konsultacje społeczne czy głosowania w budżecie obywatelskim odbywają się za pośrednictwem internetu. Tam więc nierzadko rozgrywa się proces decyzyjny.
Wysoki poziom wyedukowania sprzyja też neutralizacji takich zjawisk jak wykluczenie społeczne i jest podstawą kreatywnego myślenia. Brak podziałów i tolerancja to klucz do rozwoju. Kapitał społeczny to obok gospodarki, władzy, środowiska, mobilności i warunków życia jeden z najważniejszych aspektów smart city. Wszystkie one muszą się w sposób zrównoważony rozwijać.
Potencjałem ludzkim trzeba jednocześnie odpowiednio zarządzać. Stwarzać warunki, by mogło się rozwijać i w ten sposób zachęcać do aktywności i partycypacji w życiu miasta. Bo miasto tworzą właśnie ludzie.