Urządzanie mieszkania i domu. Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji wnętrz
Podłogi, ściany, meble. Kolory, dodatki i materiały. Aranżacja wymarzonych wnętrz może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście, z pomocą przychodzą projektanci, a także deweloperzy, często oferujący w cenie zakupu mieszkania wstępny projekt koncepcyjny. Lepiej zatem urządzać samemu czy z projektantem? Na co zwrócić szczególną uwagę? I wreszcie, jakie trendy wnętrzarskie panują w 2023 r.? Na te pytania szukajcie odpowiedzi w artykule.
Urządzenie wnętrz mieszkalnych to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Mieszkanie powinno być z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej zgodne z gustem właścicieli. Tylko udane połączenie tych dwóch elementów sprawi, że domownicy będą się czuli dobrze. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim od zebrania pomysłów i inspiracji. Warto przypomnieć sobie wnętrza, które szczególnie zapadły nam w pamięć lub poszukać inspirujących zdjęć na portalach internetowych czy w mediach społecznościowych. Taka analiza indywidualnych oczekiwań estetycznych będzie przydatna zarówno do samodzielnej pracy nad urządzeniem wnętrza, jak również przy współpracy z projektantem wnętrz. Warto zawczasu odpowiedzieć sobie na pytanie o ulubioną kolorystykę i styl wnętrzarski, a także wstępnie określić budżet inwestycyjny.
Funkcjonalność przede wszystkim
Bazą w każdym wypadku jest określenie funkcji poszczególnych pomieszczeń, a następnie przygotowanie projektu oświetlenia, a więc określenie lokalizacji punktów świetlnych oraz gniazdek elektrycznych. To zadanie, na które warto poświęcić czas, bo choć wydaje się niepozorne – będzie w przyszłości warunkować wygodę użytkowania danych pomieszczeń. To właśnie na tym etapie trzeba określić, gdzie stanie biurko, kanapa czy stół, aby wiedzieć, gdzie będą potrzebne gniazdka i w którym miejscu zainstalujemy oświetlenie. Pomieszczeniem, w którym funkcjonalność ma największe znaczenie, jest kuchnia. Nadrzędną zasadą przy jej projektowaniu jest ergonomia – musimy pamiętać o możliwości swobodnego dostępu do każdego ze sprzętów, odpowiedniej wysokości blatów i zasadzie trójkąta roboczego. W kuchni zwykle stosujemy trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (lampy sufitowe), zadaniowe (oświetlenie podszafkowe) i dekoracyjne (kinkiety, tuby). Warto zastanowić się nad żaluzjami czy zasłonami. Niebagatelne znaczenie przy urządzaniu wnętrz będą miały nie tylko meble, ale także zastosowane materiały wykończeniowe. Należy zastanowić się m.in. nad kolorystyką ścian pamiętając, że do wnętrza nie powinno się wprowadzać więcej niż trzech barw. Obok farb mamy do wyboru także tapety i panele ścienne. Niemniej ważny jest materiał, który użyjemy na podłogi – panele, deski, a może płytki lub kafelki? Możliwości wyboru są niemal nieograniczone, warto jednak mieć z tyłu głowy zasadę, że przy kuchni otwartej na salon w obu pomieszczeniach lepiej zastosować jeden rodzaj podłogi, dzięki czemu odbiór wnętrza będzie bardziej harmonijny.
Trendy wnętrzarskie. Co jest teraz modne?
Trendy we wnętrzach w 2023 r. odwołują się do natury i organiczności. Królują obłe i organiczne kształty, zaokrąglenia i tendencje do minimalizowania kątów prostych. Można to dostrzec chociażby w obłych oparciach foteli i kanap, okrągłych stolikach kawowych czy łagodnych liniach komód. Za najmodniejszy styl 2023 r. uznano japandi, stanowiący fuzję stylu skandynawskiego z japońskim. Cechą charakterystyczną tego stylu jest prostota, funkcjonalizm i przytulność. Proste bryły, oszczędność form i geometryczne linie łączą się tutaj z naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, rattan, bambus czy kamień. Przeważają meble niskie i wysokiej jakości oraz brak bibelotów na widoku zgodnie z zasadą less is more. Kolorystyka wnętrz jest oszczędna, a przestrzeń otwarta. Natomiast kolorem 2023 r. okrzyknięto zimny odcień czerwieni Viva Magenta, dodający energii i witalności i doskonale prezentujący się w towarzystwie subtelnych, naturalnych barw takich, jak beże czy szarości. Na sile w branży wnętrzarskiej coraz mocniej przybiera także nurt eko. Przedmioty wykonane z ekologicznych dodatków nie tylko świetnie prezentują się w modnych wnętrzach, ale także podkreślają troskę o naturę. Przedmioty wykonane z naturalnych materiałów to jedno – inna rzecz, że warto postawić na meble z drugiej ręki i nadać im nowe życie. Recykling to bodaj jeden z najbardziej efektywnych sposobów na bycie eko. Nic dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się meble vintage, najlepiej poddane samodzielnej renowacji. Co więcej, w modzie jest eksponowanie skaz i niedoskonałości, a nie ich ukrywanie. Modnym materiałem aranżacyjnym w 2023 r. jest z kolei… marmur! Projektanci podkreślają, że doskonale dopełnia on drewniane meble. Eksperci wskazują także na dużą rolę przeszkleń i luster w duchu forest mirror. Na koniec warto wymienić elementy przestrzeni, stanowiące w 2023 r. absolutne must have – reprezentacyjna “ściana pokazowa”, domowe SPA, kącik biurowy do home office i… legowisko dla zwierzaka.
Samodzielnie czy z pomocą projektanta?
Urządzanie wnętrz, jak widać, nie jest prostym zadaniem, bo wymaga jednoczesnego skupienia na kilku elementach. Pojawia się zatem pytanie, czy warto zabierać się za to zadanie samodzielnie czy może lepiej skorzystać z pomocy projektanta wnętrz? Projektant wnętrz to osoba, która przygotowuje kompleksowy projekt pomieszczeń, uwzględniający nie tylko ich układ funkcjonalny, ale także wizualizację, kosztorys, szczegółowy spis materiałów, a nawet wskazówki dotyczące konkretnych miejsc zakupu. To specjalista, działający na wielu płaszczyznach. Bierze pod uwagę nie tylko preferencje i styl życia domowników, ale także rozkład światła w pomieszczeniach czy zakładany budżet. To właśnie dzięki temu projekt wnętrz będzie “uszyty na miarę”. Nabywcy nieruchomości deweloperskich mogą także skorzystać z pomocy w urządzaniu wnętrz, jaką w tym zakresie oferują deweloperzy.
– Staramy się pomóc naszym klientom na wiele sposobów. Już na etapie zakupu otrzymują oni od nas dobrze zwymiarowany rzut pomieszczeń, co znacznie ułatwia im podejmowanie decyzji zakupowej i aranżacyjnej. Ponadto dysponujemy takimi ułatwieniami, jak makieta 3D i mieszkania pokazowe. Projekt mieszkania pokazowego może zostać udostępniony klientom jako inspiracja. Gotowe mieszkanie pokazowe jest także świetną formą prezentacji potencjału mieszkań już podczas wizyty na budowie – mówi Magdalena Żarnowska, kierownik ds. marketingu i doradca klienta w Apro Investment.
Współpraca z projektantem to nie tylko gwarancja personalizacji, ale przede wszystkim oszczędność czasu i, paradoksalnie, pieniędzy. Nie musimy tygodniami zastanawiać się, gdzie powiesić jaką lampę czy jaki odcień wybrać na daną ścianę. Otrzymamy gotową wizualizację, a naszym zadaniem będzie jedynie jej akceptacja lub podjęcie decyzji o naniesieniu zmian. Taki model działania pozwala znacznie ograniczyć, a wręcz wyeliminować, ewentualne pomyłki, które mogłyby generować dodatkowe koszty w przyszłości. Wizualizację w formie makiety 3D oferuje, w cenie zakupionego mieszkania, Apro Investment. To świetna alternatywa dla projektu w tradycyjnym jego rozumieniu.
– Do każdego z mieszkań firma dostarczająca makietę 3D przygotowuje poglądowy projekt aranżacji w określonym wcześniej stylu. Zachowane są proporcje oraz wielkości pomieszczeń, jakie nasi nabywcy otrzymają od nas po zakończeniu budowy. Dzięki temu, nabywcy mogą odbyć wirtualny spacer po swoim przyszłym mieszkaniu i wyobrazić sobie je po zakończeniu remontu – dodaje Magdalena Żarnowska.
Apro Investment oferuje także pomoc swoim klientom w wybraniu odpowiedniej firmy projektowej w przypadku, gdy chcą oni zdecydować się na kompleksowy projekt. Inwestor w kompletnej dokumentacji otrzymuje także projekt wykonawczy, a zatem m.in. rysunki wyposażenia wnętrz, zgodne z zasadami rysunku technicznego wraz z opisami wymiarowymi. To na ich podstawie wykonawcy mogą przystąpić do prac, np. tworzenia mebli kuchennych pod wymiar czy zabudowy łazienki. Rzecz jasna, inwestor decydujący się na współpracę z projektantem musi liczyć się z kosztami. Uzależnione są one od wielkości mieszkania oraz rodzaju projektu. Przy wstępnym projekcie koncepcyjnym trzeba liczyć się z ceną średnio 130-150 zł/m2. Natomiast przy kompleksowym projekcie, zawierającym dodatkowo m.in. kosztorys czy szczegółowy spis użytych w projekcie materiałów, mebli czy elementów dekoracyjnych ceny potrafią już szybować do 200-300 zł/m2. Okazuje się jednak, że za takie ułatwienia projektowe… nie zawsze trzeba płacić z własnej kieszeni.
– Na Gajowej poszliśmy o krok dalej. Wiemy, że inspiracja jaką jest makieta może nie być wystarczająca. Dlatego nabywcy naszych mieszkań otrzymują w cenie zakupu voucher na projekt wnętrza, realizowany przez współpracującą z nami firmę AJN Wykończenia. Voucher obejmuje konsultacje z projektantem wnętrz, które zaowocują projektem funkcjonalnym, wizualizacjami oraz listą niezbędnych do wykończenia mieszkania materiałów. Firma przygotowująca projekt jest także gotowa do wykończenia mieszkania zgodnie z nim – podsumowuje Magdalena Żarnowska.
Urządzanie wnętrz może być piękną przygodą pod warunkiem, że nabywcy będą przygotowani na długą drogę do osiągnięcia wymarzonego efektu i zagospodarują na ten cel odpowiednio dużo czasu. Nie ma jednak powodu do obaw – na każdym etapie z pomocą może przyjść wykwalifikowany projektant, a nawet – jak się okazuje – deweloper.
Mirka
13 maja 2023 @ 21:13
Ja zawsze stawiam na klasykę, jasne wnętrza, kanapę mam z gala collezione a większość mebli od stolarza na zamówienie. Na pewno długo mi posłużą 🙂