Z aplikacją przez miasto. Jak ułatwić sobie życie za pomocą smartfona?
Jest coraz więcej sposobów na to, aby ułatwić sobie życie w miejsce. Często wystarczy do tego kilka aplikacji w komórce, którą nosimy praktycznie zawsze przy sobie. Warto poznać niektóre z nich.
Niezależnie od tego, czy Toruń to nasze miejsce pracy lub nauki, czy też tylko przyjeżdżamy do miasta po to, aby zwiedzić Starówkę lub odwiedzić znajomych, warto wiedzieć, jak funkcjonuje komunikacja miejska. Spisywanie wszystkich rozkładów ze strony internetowej jest jednak dość czasochłonne, nie mówiąc już o robieniu tego bezpośrednio na przystankach. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne aplikacje.
Jedną z nich jest „Toruń Bus”, stworzona przez Miejski Zakłada Komunikacji w zeszłym roku. Dzięki niej można zobaczyć rozkład wszystkich linii tramwajowych i autobusowych, a poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej dostępne są informacje o tym, za ile minut na danym przystanku pojawi się pojazd, do którego chcemy w danym momencie wsiąść. Tym, którzy korzystają często z kilku linii, przyda się opcja „Ulubione”, w której można zapisać interesujące nas miejsca, tak aby mieć do nich szybszy dostęp.
Podobne opcje posiada inna aplikacja, „mobileMPK”. Jest ona jednak nieco bardziej rozbudowana, gdyż posiada także wyszukiwarkę stacji rowerów miejskich wraz z aktualnymi informacjami o tym, ile pojazdów w danym momencie jest dostępnych do wypożyczenia. Można też wyznaczyć trasę i sprawdzić, jakimi liniami i w jakim czasie można dojechać w dane miejsce. Warto też dodać, że ta aplikacja oferuje rozkłady komunikacji miejskiej z kilkunastu miast w całej Polsce, dzięki czemu może przydać się podczas podróży po kraju.
Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób sprawdzimy rozkład, musimy zaopatrzyć się w bilet. Nie zawsze jest to możliwe w kiosku. Tu jednak z pomocą przychodzą kolejne aplikacje. W Toruniu bilety można kupić poprzez moBILET, SkyCash, mPay oraz zBiletem. Należy jednak pamiętać o tym, że rejestrację i doładowanie konta (o ile jest wymagane przez system) trzeba przeprowadzić wcześniej, zanim zamierzamy skorzystać z komunikacji miejskiej.
– Niezwłocznie po wejściu do pojazdu należy uruchomić aplikację w telefonie komórkowym i wybrać odpowiedni bilet z wyświetlanej w telefonie listy, a następnie go skasować. W trakcie kontroli pasażer okazuje kontrolerowi bilet wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego, zawierający m.in. datę, godzinę, nr linii i numer boczny wozu, aktywny kod QR oraz dynamiczne logo – informuje Miejski Zakład Komunikacji.
Warto też pamiętać o tym, że na zakup biletu w takiej formie jest tylko 30 sekund. To zabezpieczenie, które ma zapobiegać próbom przygotowania operacji i jej realizacji dopiero po wejściu kontrolera.
Od niedawna funkcjonuje również strona https://ebilet-torun.pl/, za pomocą której można zakupić bilety na przejazd toruńską komunikacją miejską bez konieczności instalacji aplikacji mobilnych. Co ważne, e-biletów się nie kasuje. Trzeba je aktywować, a samą aktywację można ustawić na dowolny termin.
Również sprawy urzędowe możemy załatwić mobilnie, bez konieczności osobistego udawania się do danej instytucji. Niedawno na stronie „Usługi dla obywatela” uruchomiono nowe możliwości. Nie wychodząc z domu, można wymeldować się z pobytu stałego i czasowego, a także zgłosić wyjazd zagraniczny trwający dłużej niż 6 miesięcy lub powrót do Polski. Informację o wymeldowaniu lub zgłoszeniu otrzymuje się od razu.
Można także uzyskać informacje o adresie zameldowania lub o braku zameldowania. Taki dokument można wygenerować w postaci elektronicznej, a następnie wysłać np. na skrzynkę e-mail urzędu w celu potwierdzenia adresu zameldowania. Pobrać można wyłącznie własne, aktualne dane. Aby móc skorzystać z tych usług, należy posiadać profil zaufany.
Bardzo istotna jest jakość powietrza w miejscu, w którym się właśnie znajdujemy. Aby móc się szybko upewnić, czy bezpiecznie jest teraz przebywać na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w aplikację „Jakość powietrza w Polsce”, którą stworzył Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
– Aplikacja opiera się na automatycznych pomiarach prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) wykonywanych przez GIOS – informują jej twórcy. – Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Aplikacja prezentuje mapy prognoz zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10, dwutlenkiem azotu (NO2), w sezonie zimowym dwutlenkiem siarki (SO2),a w sezonie letnim ozonem troposferycznym (O3), na dzień bieżący i dwa kolejne dni.
Pojawią się też tam aktualne komunikaty o zagrożeniach związanych z podwyższonym stopniem zanieczyszczenia.