Sobota w Toruniu – przedstawiamy propozycję na spędzenie wolnego czasu

Box1 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Przedstawienia dla dzieci, zawody w jeździe na deskorolkach, hulajnogach i rowerach, koncerty i kino letnie – oto sobotnie propozycje kulturalne i sportowe.

W Teatrze Baj Pomorski (Piernikańska 9) spektakl edukacyjny “Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki”, którego celem jest oswojenie dzieci z wizytą u lekarza. Twórcy chcą przekonać małych widzów, że biały fartuch nie jest straszny. W komiksowej formie zobaczymy więc tydzień z życia lekarza. To czas, w którym doktor zetknie się z różnymi kolorowymi chorobami: ospą, odrą, świnką i różyczką. Wraz z nim odwiedzimy rejestrację, poczekalnię i gabinety zabiegowe (USG, RTG, dentystyczny). Przedstawienie odbędzie się o 11:30 i 16:00. Bilety: 26 zł, ulgowy 24 zł, grupowy 22 zł.

REKLAMA

O 15:00 w Katedrze Świętych Janów pierwszy z trzech koncertów w ramach projektu “Usłyszeć średniowiecze”, który organizuje Urszula Psujek. Solistka otrzymała na ten cel Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Jak zabrzmiałyby średniowieczne mury, gdyby mogły przemówić? Czy muzyka może przenieść nas w atmosferę świata sprzed kilkuset lat? – na te pytania uzyskamy odpowiedzi podczas trzech koncertów, odbywających się w zabytkowych wnętrzach średniowiecznych kościołów toruńskiej starówki. Solistka wykona niezwykłe i ponadczasowe kompozycje Hildegardy z Bingen, nietypowe zarówno na tle epoki, w której powstały, jak i czasów obecnych. Muzykę tę cechuje mistycyzm i głębia wyrazu, co – jak zapowiada artystka – w połączeniu z pięknymi wnętrzami toruńskich świątyń zapewni szczególne doznania duchowe. Wstęp wolny.

W pumptracku na Rubinkowie (ul. Łyskowskiego) od 15:00 do 18:00 mieć miejsce będą II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Zawody będą miały amatorską formułę i skierowane są do wszystkich jeżdżących na toruńskim pumptracku. Organizatorzy przygotowali również kilka atrakcji towarzyszących: szkolenia rolkowe z instruktorem (również dla dzieci), oprawę dj’ską, pokazy jazdy i ewolucji na torze, strefę animacji, konkursy z nagrodami. Zapisy uczestników wystartują od 14:30. Niepełnoletni uczestnicy muszą posiadać zgodę rodzica/opiekuna prawnego na start w zawodach.

O 16:00 w ramach cyklu spotkań “Sobota z historią” będzie można poznać historię tajemniczej śmierci króla Olbrachta w Toruniu. Prowadzi Katarzyna Pietrucka. Wstęp w cenie biletu na wystawę (15 zł normalny, 12 zł ulgowy do zakupu w kasie lub na stronie internetowej).

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego koncert “Bo do tanga trzeba…” w wykonaniu Raffa Quartetu. Jest to czteroosobowy zespół skupiony wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Opera Nova w Bydgoszczy. Grupa powstała w 2013 roku i połączyła ze sobą młodych muzyków pochodzących z różnych środowisk artystycznych. Wystąpią: Justyna Cieślak – skrzypce, Filip Lipski – skrzypce, Michał Rak – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela. Karolina Smolarek-Szynal – prowadzenie. Wstęp kosztuje 25 zł, początek o 18:00.

W Dworze Artusa o 19:00 drugi dzień Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Zaprezentowane zostaną cztery spektakle. Wieczór rozpocznie się Thornetem – bydgosko-gdyńsko-toruńsko-warszawskim projektem grającym science-fiction. W ramach tego przedstawienia czeka wycieczka do odległych, niezwykłych światów pełnych niesamowitych stworzeń, technologii i całkowicie zwyczajnych problemów. Z dalekiej podróży wrócimy do zamkniętego pomieszczenia wraz z Bez Wyjścia. Gosia Tremiszewska i Alan Pakosz, wsparci przez Tomasza Marcinko, pokażą nam format No Exit, w którym aktorzy przez cały spektakl grają jedną scenę w jednej i tej samej przestrzeni. Po przerwie sceną zawładnie Lotus, czyli wspólny spektakl trzech duetów: wrocławskiej Oranżady na miejscu, bydgoskich Dwóch Sióstr i toruńskiego Walentynowicz i Jego Brat. Wieczór zakończy spektakl geeków z grupy Impy, którzy razem z Wojtkiem Tremiszewskim (ex-Spadkobiercy, Kabaret LIMO) zaczerpną pełnymi garściami ze swojego bogatego doświadczenia w graniu sesji RPG. Bilety: 20-75 zł

W Kinie Letnim ECF Camerimage (scena plenerowa przy CKK Jordanki) film “Gniazdo”. Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu, gdzie wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach, a kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady, podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy. Wielki dom obnaża wzajemnie skrywane tajemnice, a to, co na zewnątrz wydawało się prawdziwą sielanką, za zamkniętymi drzwiami okazuje się demaskować prawdziwe oblicza małżonków. Bilety: 15/12 zł dostępne na godzinę przed pokazami w kasie plenerowej, na terenie wydarzenia. Pula biletów jest ograniczona. Początek seansu o 22:00.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *