Speedrower dość krzywdząco jest nazywany żużlem na rowerach

Box2 Sport Wywiady
fot. Łukasz Piecyk

Na czym polega speedrower, czyli coraz popularniejsza dyscyplina sportowa? Jaka jest jej historia? Opowiada zawodnik Drwęcy Kaszczorek Bartek Fryckowski.

O co dokładnie chodzi w speedrowerze? 

Speedrower dość krzywdząco jest nazywany żużlem na rowerach. W gruncie rzeczy jest to dyscyplina kolarska, rozgrywana na zasadach sportu żużlowego. W biegu bierze udział czwórka zawodników i rywalizują oni na dystansie czterech okrążeń. Startuje się z utwardzonego kostką brukową lub inną nawierzchnią pola startowego. Padają dwie komendy: „do startu” i „gotów”. Po drugiej z nich w ciągu od dwóch do pięciu sekund taśma idzie do góry. W przypadku, kiedy któryś z zawodników nie jest gotowy do rywalizacji w biegu, może wyciągnąć rękę po pierwszej komendzie. Wówczas procedura jest powtarzana. Po komendzie „gotów” zawodnicy muszą stać nieruchomo, w przypadku jakiegokolwiek ruchu zawodnik jest wykluczony, chyba że wpływ na to miał czynnik zewnętrzny. 

REKLAMA

Dla kogo jest ta dyscyplina?

Odbywają się przeróżne rozgrywki w różnych kategoriach wiekowych. Od CS Superligi po Indywidualny Puchar Polski do lat 6. Speedrower jest zatem dla każdego, mają bowiem miejsce imprezy dla najmłodszych, ale też dla pań oraz panów powyżej 40. roku życia.

Jeździcie na zwykłych rowerach?

Rowery, na których się ścigamy, są pozbawione hamulców oraz przerzutek. Przy korbie jest zębatka i tu zależy od zawodnika, ile liczy ona zębów. Najbardziej popularne są te liczące 33 lub 34 zęby. Na tylnym kole zamontowany jest wolnobieg i tu z reguły ma on 18 zębów. Rowery przeważnie ważą pomiędzy 8 kg a 10 kg. 

Jak wygląda tor speedrowerowy?

Tory speedrowerowe liczą od 60 m do 95 m. Stosowane są na nich różne rodzaje nawierzchni, czy to mączka ceglana jak na toruńskich obiektach, czy to granit, ale na torach można spotkać też inne typy.

Kiedy wymyślono dyscyplinę?
Początki speedrowera datuje się na okres przed II wojną światową, miał on swoje początki w Wielkiej Brytanii. Niestety wybuchła wojna. Po wojnie jednak wrócono do tej dyscypliny. Wtedy ścigano się w lejach powstałych w wyniku wybuchów bomb. 

A u nas?

W Polsce speedrower ma swoje początki stosunkowo niedawno, bowiem na początku lat 90. XX w. W miastach istniały ligi miejskie, nikt jednak nie wiedział o tym, że ta dyscyplina już funkcjonuje na świecie. Poprzez „Tygodnik Żużlowy” doszło do pierwszego meczu międzymiastowego Rawicz-Leszno. Te dwa kluby początkowo wiodły prym w speedrowerze, lecz z czasem zaczęły się pojawiać kolejne ośrodki. I tak oto w 2000 r. TSŻ Toruń po raz pierwszy przystąpił do ligi ogólnopolskiej. Dyscyplina przeszła zatem daleką drogę i dziś wygląda dużo poważniej. Zwłaszcza pod względem sprzętu. 

Ile jest obecnie drużyn w Polsce, które uprawiają tę dyscyplinę?

Obecnie mamy formalnie 14 zespołów. Do tego grona dołączy wkrótce Szarża Wrocław, która przystąpi w 2021 r. do CS Superligi. Ponadto speedrower wraca do Rybnika. Można zatem powiedzieć, iż mamy 16 drużyn. W walce o Drużynowe Mistrzostwo Polski w 2020 r. w szranki stanęło dziewięć zespołów. Do tego jest kilka zespołów startujących na szczeblu regionalnym lub w innych rozgrywkach. Nie jest zatem najgorzej. 
 
Złośliwi mówią, że w speedwayu udział biorą „cztery kraje na krzyż” – a jak wygląda sytuacja w przypadku speedrowera? 

W drużynowych mistrzostwach świata biorą udział reprezentacje: Polski, Australii, Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. Oprócz tych państw speedrower funkcjonuje także w Japonii, USA i Nowej Zelandii. Niegdyś bardzo aktywna była Holandia. Oprócz tego docierają sygnały o wyścigach w krajach skandynawskich, na Słowacji czy też na Łotwie. Niestety jednak nic nie zapowiada się na to, aby w ciągu kilku lat speedrower wszedł tam na taki poziom jak w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Australii. 

 
Od kiedy do kiedy trwa sezon speedrowerowy? 

Dość podobnie jak na żużlu. Pierwsze treningi odbywają się na początku lub w połowie marca. Potem sparingi i imprezy towarzyskie, być może jakaś przedsezonowa impreza towarzyska będzie miała miejsce w Kaszczorku. W kwietniu ruszają rozgrywki ligowe oraz wszelkiej maści imprezy pucharowe i rangi Mistrzostw Polski. Sezon kończy się w październiku, chociaż zawody oficjalnie wieńczące sezon od lat mają miejsce w Ostrowie Wielkopolskim – mowa tu o Turnieju Niepodległości. 
 
Kiedy powstała Drwęca Kaszczorek? Skąd pomysł na jej założenie? 

Historia Drwęcy jest dość krótka, bowiem zespół powstał w połowie grudnia 2019 r. Geneza jest jednak ciut dłuższa. Plany stworzenia drugiej drużyny w grodzie Kopernika były już lata temu. Przed sezonem 2019 pomysł był już bliski realizacji, jednak temat został odpuszczony. Główną iskrą do powstania Drwęcy był problem „bogactwa” w TSŻ-cie. W klubie było zbyt wielu seniorów, a do tego kilku zawodników planowało powrót na tory. W ramach rewolucji w rozgrywkach w składzie znaleźć mogło się sześciu zawodników, a nie siódemka. Ponadto wprowadzono duży rygor odnośnie kategorii wiekowych, aby odmłodzić rozgrywki. Powstanie drugiej drużyny było zatem konieczne, aby kilku zawodników nie musiało kończyć kariery. Ponadto w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wygrał projekt budowy toru w Kaszczorku. Gdy połączyliśmy te fakty, zadecydowaliśmy, że do rozgrywek przystąpimy jako Drwęca Kaszczorek. Za nami pierwszy sezon, który skończyliśmy na 8. miejscu. Jeżeli wystartujemy w CS Superlidze za rok, to będziemy mieć dużo wyższe cele. 
 
Organizujecie zbiórkę na nowy rower, na który potrzeba co najmniej 2100 zł. Czy da się uprawiać speedrower na zwykłym rowerze? 

Na zwykłym cywilnym rowerze da się jeździć, ale tylko i wyłącznie rekreacyjnie. Jeśli chcemy zaoferować coś więcej każdemu, kto będzie chciał spróbować swoich sił w speedrowerze, potrzebny jest chociażby podstawowy speedrowerowy rower. Tak, aby ktokolwiek przyszedł na trening i mógł pojeździć na torze w jak najpoważniejszych warunkach. Zbiórka jest zresztą inicjatywą kilku osób z lokalnego środowiska i jest odpowiedzią na ich głos. 
 
Czy prowadzony jest jakiś nabór do drużyny? 

Oczywiście, że tak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu poprzez nasz fanpage www.facebook.com/drwecakaszczorek oraz kontaktu mailowego: drwecakaszczorek@gmail.com. Celem naszej działalności jest aktywizacja lokalnej społeczności, niezależnie od wieku czy płci. W tym sezonie zorganizowaliśmy już I Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Kaszczorka. Cała impreza pokazała nam, że speedrower w Kaszczorku ma spory potencjał i jest na niego głód. Nasza dyscyplina to świetna forma zabawy i aktywnego spędzania czasu z rówieśnikami, pozwala wyrobić charakter i uczy wielu rzeczy także manualnych. Pozwala też najmłodszym lepiej opanować jazdę na rowerze. Zapraszamy w sezonie 2021 na treningi i zawody organizowane na torze przy ulicy Skierki. Na przybyszów czekają wielkie emocje i atrakcje. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *