“Spodziewaliśmy się takich problemów”. Toruński Strajk Kobiet odwołał się do Sądu Okręgowego w Toruniu

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

– We wtorek, w Sądzie Okręgowym w Toruniu, rozpocznie się posiedzenie ws. odwołania od decyzji wojewody kujawsko-pomorskiego dot. zgromadzenia „Na drugi koniec tęczy z Ojcem Tadeuszem. Chryja 2”, które wnieśli dziś przedstawiciele Toruńskiego Strajku Kobiet. Obecną sytuację skomentował dziś prezydent Michał Zaleski.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zatwierdził w sobotę 27 kwietnia wniosek studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dot. cyklicznych zgromadzeń organizowanych każdego 3 maja w ciągu najbliższych trzech lat. Decyzją tą zablokował możliwość zorganizowania w tym samym dniu i czasie akcji performatywnej „Na drugi koniec tęczy z Ojcem Tadeuszem. Chryja 2”, zainicjowanej przez Toruński Strajk Kobiet, a zarejestrowanej w już w ubiegłym tygodniu przez Urząd Miasta Torunia.

Decyzję wojewody skomentował dziś prezydent Michał Zaleski.

– 27 kwietnia 2019 r. Wojewoda Kujawsko–Pomorski wydał zgodę na organizowanie zgromadzenia cyklicznego przez Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w okresie od maja 2019 r. do maja 2021 r., trzeciego dnia miesiąca, od godziny 6:00 do 22:00, w celu uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na obszarze: od skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury i ul. Grudziądzkiej w Toruniu, przez ul. Grudziądzką do skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury i ul. Legionów w Toruniu. W sytuacji, kiedy wojewoda wydaje zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, przepisy Prawa o zgromadzeniach zapisane w art. 26b ust. 3 i w art. 14 pkt 3 nakazują, aby organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji, wydał decyzję o zakazie organizacji innego zgromadzenia, w tym przypadku – zgromadzenia zgłoszonego przez panią Agatę Chyżewską–Pawlikowską. Wydanie decyzji o zakazie tego zgromadzenia nie zostało pozostawione uznaniu organu gminy – czytamy w komentarzu.

Toruński Strajk Kobiet odwołał się od decyzji wojewody do Sądu Okręgowego w Toruniu.

– We wtorek odbędzie się posiedzenie sądu – mówi Agata Chyżewska-Pawlikowska z TSK. – Odwołanie złożyliśmy cudem. Wojewoda w Biuletynie Informacji Publicznej o swojej decyzji poinformował w sobotę o godz. 21.50. Do mnie wiadomość dotarła o 23.45. A przysługiwały nam tylko 24 godziny na odwołanie się do sądu. W niedzielę one nie pracują. By zmieścić się w terminie nadaliśmy dokument pocztą, a w poniedziałkowy ranek złożyliśmy go w sądzie.

Jak deklarują organizatorzy akcji „Na drugi koniec tęczy z Ojcem Tadeuszem. Chryja 2”, bez względu na decyzje, wydarzenie i tak się odbędzie.

– Spodziewaliśmy się takich problemów – podkreśla Agata Chyżewska-Pawlikowska. – Ale damy im radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *