Społecznicy zapowiadają debatę o Camerimage. “Najwyższy czas wywieźć beton z toruńskiego urzędu miasta”

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruńskie organizacje społeczne i lewicowe sprzeciwiają się budowie ECF Camerimage i zapraszają na debatę poświęconą tej opiewającej na kwotę 600 mln zł inwestycji. Na zorganizowanej dziś pod CKK Jordanki konferencji prasowej ich przedstawiciele przekonywali, że miasta nie stać nie tylko na budowę, ale i utrzymanie instytucji.

– Najwyższy czas wywieźć beton z toruńskiego urzędu miasta. Najlepiej już przy najbliższej wyborczej okazji. Potrzebujemy jednak do tego solidnych taczek. Tymi taczkami mogą być jedynie działania, opinie i głosy samych obywatelek i obywateli Torunia. Dlatego my, organizacje oraz ruchy lewicowe i progresywne, postanowiliśmy zapoczątkować obywatelską, społeczną dyskusję nad obecną kondycją naszego miasta – zapowiadał Bartosz Kostański z toruńskiej Nowej Lewicy.

REKLAMA

Debata pod nazwą “Centrum Camerimage? A jak nie, to co? Na co wydać  620 000 000 zł?” odbędzie się 23 października o godz. 17:00 w sali Towarzystwa Naukowego przy ul. Wysokiej 16.

– Podczas debaty, pragniemy zastanowić się nad tym, dlaczego miasta nie stać na Camerimage i kto będzie je później utrzymywał, czy jest potrzebne kolejne centrum kulturalno-widowiskowe w Toruniu, przy istniejących już i niedochodowych, typu CKK Jordanki oraz na co można wydać pieniądze, które miasto przekazuje na budowę i utrzymanie kolejnego centrum – wyjaśniał Bartosz Kostański.

W debacie uczestniczyć mają prof. Maria Lewicka i prof. Jan Głochowski z UMK, gen. Zbigniew Chwaliński, społecznik Maciej Iwaniszewski, animatorka kultury Katarzyna Jankowska i artysta Arek Pasożyt. W drugiej części debaty gościom będzie można zadawać pytania. Organizatorzy zachęcają torunian do przyjścia i porozmawiania na tematy związane z budową Europejskiego Centrum Filmowego.

– Budowa Centrum Camerimage to koszt ponad 600 mln zł. Ale sama budowa to nie wszystko. Chodzi też o utrzymanie tej instytucji. Przez 20 lat Centrum Camerimage będzie otrzymywać 8 mln zł rocznie, po połowie z budżetów miasta i państwa. Mimo że droga do wybudowania tego centrum jest długa i wyboista, instytucja ta już dziś zatrudnia dyrektora i kilku pracowników. To budzi szczególne wątpliwości, zwłaszcza w dobie pandemii – podkreślał Artur Eichhorst z Razem – Nie jesteśmy przeciwko finansowaniu kultury, ale trzeba to robić z głową.

W podobnym tonie wypowiadała się Agata Chyżewska-Pawlikowska z Toruńskiej Brygady Feministycznej.

– Nie mamy nic przeciwko wydarzeniu kulturalnemu, jakim jest Camerimage. Jesteśmy przeciwni stawianiu kolejnego obiektu, którego koszty będą ponosić mieszkańcy Torunia – dodawała i wymieniła, na jakie inne cele można przeznaczyć te pieniądze: – Remonty lokali socjalnych, etaty psychologów w szkołach, oświetlenie miejskie, unowocześnienie komunikacji miejskiej, czy całodobowe gabinety stomatologiczny i ginekologiczny, zieleń.

Nie zabrakło także przedstawicieli Młodej Lewicy, którzy podkreślali zmiany klimatu i konieczność dostosowywania do nich miejskich inwestycji.

– Została już niecała dekada na podjęcie zdecydowanych działań, żeby przeciwdziałać zmianom klimatu. To nie tylko czas dla rządzących z PiS, to także czas dla miast, aby podjąć dobre plany adaptacji do zmian klimatu. Tymczasem władze Torunia zamiast adaptować miasto do zmian klimatu, stawiają kolejny pomnik z betonu – mówił Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy.

Tagged

7 thoughts on “Społecznicy zapowiadają debatę o Camerimage. “Najwyższy czas wywieźć beton z toruńskiego urzędu miasta”

 1. Ten temat, największego absurdu ekonomicznego i objęcia haraczem toruńskich rodzin, całego pokolenia torunianek i torunian przez radnych Torunia- został już dobrze opisany na łamach Tylko Toruń.
  Kombinacje i życie na koszt torunian, kombinatora i utrzymanka toruńskich rodzin- Żydowicza Marka i jego dziwnego towarzysza- również.
  Natomiast ta dziwna inicjatywa toruńskich grup komunistycznych ( lewackich), ma przykryć kolejne problemy Torunia.
  Np. “prywatyzacja” “Osiedla Bez Nazwy”, czyli budowa trasy tramwajowej do osiedla radzieckiego,
  szkody ekologiczne powodowane dla powietrza w Toruniu, oraz finansów torunian przez PGE Toruń…
  oraz inne poważne problemy cywilizacyjne w naszym mieście.

 2. Każda forma komunizmu jest złem.
  Złem samym w sobie.
  Dzisiaj w polskim sejmie, jakaś komunistyczna łajza-
  Gawkowskaja, czy cuuś w tym rodzaju, chciała śpiewać hymn olimpiady hitlerowskiej 1936 roku, naszego nazistowskiego “partnera gospodarczego”- Republiki Federalnej Niemiec.
  Należny kult, ljubow i podziw Gawkowskowo, hymnowi nazistowskiej olimpiady, wymaga by Gawkowskaja śpiewała ten hymn nazistów na klęczkach.
  Bravo Girl- Gawkowskaja.
  Wy Gawkowskaja- nazistowska prostytutka bolszewicka!
  Prawda o polskich prostytutkach nazistowskich, komunistycznych, bolszewickich-
  w Tylko Toruń.

 3. Sama idea wydania tych pieniedzy na nowy bunkier jest zła. Jednak problem w tym ze lewicowi ,, artysci” po prostu chca dobrac sie do tych pieniedzy na ,,dom kultury”, festiwale i agendy….sorry ale nie. Są pilniejsze wydatki jak np 3 most.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *