Spór o nazwę osiedla: jest wniosek do wojewody

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń złożyło do wojewody kujawsko-pomorskiego wniosek dotyczący nazwy osiedla i zeszłotygodniowej decyzji radnych miejskich o tym, by to miejsce nosiło miano “Osiedla Niepodległości”.

Pismo zawiera osiem stron, zostało ono skierowane do wydziału nadzoru i kontroli, załączono do niego uchwałę podjętą przez Radę Miasta Torunia 17 marca, petycję zawierającą ponad 500 podpisów mieszkańców, raport z konsultacji społecznych przeprowadzonych w październiku 2017, a także uchwałę Rady Okręgu Wrzosy i pismo Stowarzyszenia Osiedla Jar sprzeciwiające się zmianie nazwy.

Zdaniem autorów wniosku

przy podejmowaniu uchwały z 17 marca 2022 roku doszło do naruszenia prawa w postaci braku przeprowadzenia zgodnych z prawem konsultacji społecznych, co powinno skutkować stwierdzeniem nieważności uchwały.

We wtorek do sprawy odniósł się prezydent Torunia Michał Zaleski. Zapytany o to podczas konferencji prasowej stwierdził:

Podobałaby mi się bardzo nazwa “Osiedle Mikołaja Kopernika” , bo w przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę jego urodzin. Pozostaję z nadzieją, że zło wojny minie szybko i nieuchronnie wrócimy do myślenia o codziennym funkcjonowaniu miasta, w co wpisują się przyszłoroczne obchody rocznicy urodzin Kopernika. Nie ma osoby, która bardziej promuje nasze miasto na świecie. Ale to nie ja podejmuję decyzję, to kompetencje Rady Miasta.

Nowa odsłona sporu o nazwę osiedla w północnej części miasta trwa od 16 marca, kiedy to poinformowano o wniosku grupy radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym ustalenia nowego nazewnictwa. Dzień później Rada Miasta podjęła uchwałę.

Tagged

1 thought on “Spór o nazwę osiedla: jest wniosek do wojewody

  1. WIDZICIE?
    Nie dajcie się nabrać na “numer zaleskiego” na Kopernika.
    To fałszywa flaga.
    To pokazuje jaka jest niechęć w UM do słowa Niepodległość.
    Nie dajcie się nabrać torunianie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.