Sporo zmian w budżecie partycypacyjnym. Będzie mieć nową nazwę

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Nie partycypacyjny, a obywatelski – taką nazwę będzie od tego roku nosić budżet, który jest w dyspozycji mieszkańców Torunia. Ale to nie jest jedyna zmiana. W najbliższej edycji nie będzie ograniczeń wieku w przypadku zgłaszania projektów.

W najbliższy czwartek radni rozpatrzą projekt uchwały zmieniający zasady dotyczące toruńskiego budżetu partycypacyjnego. Wynikają one głównie z zapisów, jakie pojawiły się w ustawie o samorządzie gminnym. A że mowa w nim o budżecie obywatelskim, to takie miano otrzyma on również w Toruniu, gdzie do tej pory nazywano go “budżetem partycypacyjnym”.

To kosmetyczna zmiana. Modyfikacji będzie nieco więcej – łącznie uchwała przewiduje 22 poprawki.

– Doprecyzujemy środki przeznaczane corocznie na budżet obywatelski – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Ustawodawca ustalił, że nie może to być mniej niż 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu na rok poprzedni. W naszych dotychczasowych zasadach mamy 6 proc. wykonania dochodu miasta z podatku od nieruchomości w tym samym okresie.

Prezydent proponuje, żeby pozostać przy starym wskaźniku liczonym od podatku od nieruchomości. Jednocześnie ma się pojawić zapis, że kwota na budżet partycypacyjny nie może być mniejsza niż 0,5 proc. wydatków miasta. Gdyby miasto wzięło pod uwagę wskaźnik z ustawy, pula na budżet zmniejszyłaby się z 7 do 6 mln zł.

Według nowych zasad nie będzie ograniczeń wiekowych dla zgłaszających projekty do budżetu obywatelskiego. Do tej pory z takimi inicjatywami mogły występować osoby, które ukończyły 16 lat. Niepełnoletni będą musieli jednak złożyć oświadczenie podpisane przez rodziców bądź opiekunów prawnych.

Oto niektóre zmiany w budżecie partycypacyjnym (za chwilę obywatelskim):

  • ograniczenie wartości pojedynczego projektu dla puli lokalnej do 50 proc. dostępnych środków;
  • zmiana liczby osób popierających wniosek na etapie składania: pozostaje 15 osób dla puli ogólnomiejskiej oraz od 1 do 15 dla pul lokalnych (np. Czerniewice, Kaszczorek – dwie osoby, Rudak – trzy, a na największych osiedlach – Bydgoskie, Chełmińskie, Jakubskie-Mokre, Rubinkowo – pozostaje 15);
  • powołanie zespołu weryfikującego projekty;
  • wydłużenie do trzech miesięcy (do tej pory dwa) okresu weryfikacji merytorycznej wniosków, co umożliwi bardziej precyzyjną weryfikację i zasięgnięcie opinii;
  • wprowadzono graniczny termin ogłoszenia wyników głosowania: 21 dni od zakończenia głosowania.

Cały projekt uchwały jest dostępny w biuletynie informacji publicznej (plik pdf do pobrania tutaj).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *