Pochodząca z Torunia zawodniczka z medalami mistrzostw Europy

Hanna Rogowska z Torunia, młoda zawodniczka Laser CHKŻ Chojnice, może pochwalić się brązowym medalem mistrzostw Europy juniorek w klasie ILCA 4 oraz srebrnym medalem w kategorii wiekowej do lat 16. Regaty odbyły się w hiszpańskim Kadyksie, a dla Hanny i jej kibiców były to prawdziwie emocjonalne zawody.

Rogowska już od początku regat pokazywała swoją formę, pływając równo i kończąc wyścigi w czołówce. Dzięki temu na półmetku mistrzostw znajdowała się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Jednak w ostatnim dniu regat, sytuacja zmieniła się. Hania musiała bronić miejsca na podium, a szansę na medal miało kilkanaście zawodniczek.

Mimo trudnych warunków, Rogowska wykazała się dużą dojrzałością i determinacją, odrabiając na trasie straty. Choć komisja regatowa zdołała przeprowadzić tylko jeden wyścig w słabowiatrowych warunkach, Hania zdołała obronić trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej i zdobyć drugie miejsce wśród zawodniczek do lat 16.

Jestem bardzo szczęśliwa. To były długie i trudne regaty. Panowały różne warunki wiatrowe, co akurat mi odpowiada. Niezwykle ważne było ograniczenie ryzyka i cieszę się, że udało mi się zachować spokój do samego końca. Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków. Dziękuję też trenerom: Dawidowi Kanii, który był ze mną na tych mistrzostwach, trenerowi klubowemu Mirosławowi Laskowskiemu i trenerowi kadry Jonaszowi Stelmaszykowi – mówi Hanna Rogowska.

Mistrzynią Europy juniorek w klasie ILCA 4 została Greczynka Hermionie Ghicas, a srebrny medal wywalczyła jej rodaczka Maria Kalakona.