Polacy drużynowymi mistrzami Europy w speedrowerze
W Toruniu odbyły się mistrzostwa świata w speedrowerze. Zawody zostały rozegrane indywidualnie i drużynowo w kategoriach: seniorów, juniorów (do 18. roku życia), weteranów (powyżej 40. roku życia) oraz kobiet.
W piątek odbyły się eliminacje, ćwierćfinały i półfinały, a w sobotę finał drużynowym w kategorii open, w którym zwyciężyli reprezentanci Polski. Podopieczni Tomasza Pokorskiego wywalczyli 63 punkty, przed Anglią (59 pkt.), Walią (42 pkt.) i Irlandią (32 pkt.). W naszej reprezentacji punkty zdobywali: Dawid Bas 14 (4,3,3,-,4), Mikołaj Menz 18 (4,4,4,4,2), Daniel Ordon 12 (4,3,-,4,1), Bartosz Grabowski 14 (4,-,3,4,3), Krystian Górniaczyk 5 (1,2,2).
Polacy wygrali również pierwsze w historii Drużynowe Mistrzostwa Europy Weteranów. W kategorii juniorów i kobiet najlepiej pojechały drużyny z Anglii. W niedzielę rozegrano finał indywidualnych mistrzostw Europy w kat. Open. Wygrał Walijczyk Ben Mould.
Historia tej dyscypliny w Toruniu wiąże się z postacią Aleksandra Zielińskiego, który występował w imprezach tej dyscypliny na arenie krajowej, a w 1999 r. zainicjował, przy wsparciu biznesmena Jacka Gajewskiego, powstanie Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego. Już w tym samym roku nowy klub zorganizował I Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia na torze ulokowanym tuż obok Dworca Wschodniego.
Zasady speedrowera są bardzo podobne do żużla. Rowery wzorem motorów nie mają hamulców i korzystają z jednorzędowych przełożeń. Tory są jednak znacznie krótsze, mają od 50 do 90 m długości, zaś start wyłożony mają kostką brukową lub betonem. Obowiązuje też inna punktacja biegu: 4-3-2-1.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl
Peter
29 lipca 2024 @ 14:36
Tytuł nie adekwatny do imprezy byłem przez 3 dni i oglądałem zawody Mistrzostw Europy. Pozdrawiam