Sportowa Klasa – to może być przełom w odkrywaniu talentów

Wystartował program badawczy wsparcia naborów do klas o profilu sportowym. Dzięki niemu na wczesnym etapie będzie można ocenić predyspozycje dzieci do sportu i zwiększyć zainteresowanie rekrutacją.

“Sportowa Klasa” jest programem wymyślonym i opracowanym przez Fundację Aktywnego Rozwoju. Założyli ją między innymi wybitna sportsmenka Magdalena Fularczyk-Kozłowska i dziennikarz sportowy Hubert Malinowski.

Na podstawie szczegółowej analizy i wymiernych danych, nasze przedsięwzięcie dostarczy rodzicom, opiekunom oraz nauczycielom odpowiedzi dotyczącej tego, na jakim etapie rozwoju fizycznego znajdują się dzieci, a zauważalny progres w poszczególnych ćwiczeniach zachęci dzieci i rodziców do zapisów do klas sportowych na poziomach pierwszej i czwartej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym, bezpośrednimi uczestnikami projektu będą dzieci z zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych – mówi Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

W ramach programu utworzona zostanie sieć sportowych zajęć sprawdzająco-doskonalących, które będą odbywały się w stu grupach w całym województwie kujawsko-pomorskim. W każdej z zakwalifikowanych placówek odbędzie się osiem zajęć na przestrzeni ośmiu tygodni.

W zajęciach udział będzie brała każdorazowo ta sama grupa uczestników, około dwudziestu uczniów, uczęszczających do zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych. W trakcie zajęć wykonywany będzie zestaw prostych, ale wymiernych ćwiczeń przygotowujących do testów sprawnościowych do klas sportowych, w tym m.in. udoskonalających szybkość, gibkość, skoczność, wytrzymałość i zwinność. Wykonanie każdego z przedstawionych w metodyce ćwiczeń przez wszystkich uczestników projektu ośmiokrotnie i na przestrzeni ośmiu tygodni, pozwoli na określenie skali dokonywanego postępu – dodaje mistrzyni olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro.

Instruktorzy, którzy będą prowadzić zajęcia, zakończyli już szkolenie przeprowadzone w Instytucie Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jestem bardzo zadowolony, że ten projekt, który powinien znacząco usprawnić nabory do klas sportowych, wystartował w kujawsko-pomorskim. Wiemy doskonale, jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka, zarówno psychiczny, umysłowy, jak i fizyczny. Jest na pewno duża szansa, że dzięki tym zajęciom, niejako testowym, uda się wychwycić sportowe talenty, a jednocześnie opracować na stałe dobry system weryfikacji przy naborze do klas sportowych – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Po zakończeniu projektu powstanie analityczna publikacja online, w której znajdą się m.in. wnioski odnoszące się do stanu ogólnej sprawności fizycznej dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalny pakiet sportowy, a po zakończeniu projektu pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Ten program powstał z moich rodzicielskich doświadczeń. Jako ojciec dwóch małych pływaków przechodziłem z nimi przygotowania do testów sprawnościowych na etapie zerówki. Zadałem sobie wtedy pytanie, ile dzieci w przedszkolu widziało piłkę lekarską lub poznało technikę skoku w dal z miejsca? Z naszym programem wychodzimy na przeciw takiemu zapotrzebowaniu, a dodatkowo chcemy aby udział autorytetów wpływał na motywację dzieci. W tym celu będziemy osobiście odwiedzać grupy biorące udział w programie Sportowa Klasa – dodaje Hubert Malinowski.