Torunianin drugi na świecie w strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabo widzących

W Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbyły się Mistrzostwa Świata w strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabowidzących. Tytuł wicemistrza zdobył mieszkający w Toruniu Grzegorz Kłos.

To nie pierwszy jego sukces podczas zawodów rangi międzynarodowej. Wcześniej dobrze sobie radził podczas mistrzostw Europy, jest też wielokrotnym triumfatorem krajowej rywalizacji.

Podczas Mistrzostw w Dubaju, które były rozgrywane w kilku różnych kategoriach sportowych, Grzegorz Kłos wraz z asystentem Arkadiuszem Gestwińskim wywalczyli srebrny medal. Strzelanie osób niewidomych i słabowidzących polega na nasłuchiwaniu sygnału, którego natężenie zwiększa się, gdy broń jest kierowana w stronę środka tarczy. Dlatego zawodniczki i zawodnicy startują w słuchawkach, a wzrok zastępują słuchem. Startują też z zasłoniętymi oczyma, aby wszystkim zapewnić równe szanse zwycięstwa, bo osoby niecałkowicie ociemniałe mogłyby sobie ewentualnie pomagać wzrokiem.

Grzegorz Kłos ustanowił także rekord świata podczas kwalifikacji w postawie leżącej, zdobywając 623,7 pkt. Poprzedni to 616,6. Zawodnik jest osobą czynną zawodowo. Zdobył wykształcenie w dziedzinie fizjoterapii i pracuje w przychodni zdrowia w Toruniu. Opiekuje się ponadto swą, również niepełnosprawną wzrokowo, matką.