Spotkań z prezydentem ciąg dalszy. Jak było na Skarpie?

Box2 Fotogalerie Inne Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Za nami kolejne spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami. Tym razem gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 18 na Skarpie. O co pytali mieszkańcy?

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od rozmów stolikowych, gdzie zainteresowani mogli bezpośrednio porozmawiać z urzędnikami. Następnie – już w obecności prezydenta – rozpoczęła się bardziej oficjalna część wydarzenia, w trakcie której przedstawiciele Urzędu Miasta prezentowali dane dotyczące spraw miejskich. Skupiono się na budżecie, miejskich inwestycjach, sprawach drogowych i zmianach, jakie zaszły w kontekście segregacji odpadów.

Na Skarpie w tym roku czeka nas kilka większych i mniejszych inwestycji, które przybliżyli mieszkańcom pracownicy magistratu.

– Trwa projektowanie parkingu Park&Ride zlokalizowanego przy pętli tramwajowej przy ul. Olimpijskiej, który będzie miał 140 miejsc. Będzie przebudowa parkingu przy ul. Bolta wraz z drogą dojazdową manewrową, budowa miejsc parkingowych przy Skarpie 17 z budżetu obywatelskiego i  oświetlenie przy Skarpie 54-56 – pojawią się dwa słupy oświetleniowe – wymieniał Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. 

Najciekawiej wyglądała jednak część spotkania, w której mieszkańcy mogli zadawać pytania na forum. Trochę nerwowo zrobiło się na początku, kiedy jeden z mieszkańców wyraził opinię, że zgłaszane przez mieszkańców uwagi nie są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

– Nie uzyskaliśmy informacji w sprawie realizacji naszych wniosków. Kiedy będzie założona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Przy Skarpie i ul. Konstytucji 3 Maja? Miała być założona, była już nawet obiecywana. Kolejna sprawa – od 5 lat pytamy praktycznie co roku, kiedy w końcu ta ciemna ul. Przy Skarpie zostanie zrealizowana? – dopytywał. – Ponieważ nie realizuje się naszych, mieszkańców, postulatów, moim zdaniem nie potrzebne są te spotkania. Szkoda czasu pana prezydenta. 

– Jeśli chodzi o skrzyżowanie ul. Przy Skarpie i ul. Konstytucji 3 Maja, planowaliśmy w ubiegłym roku wykonanie tam sygnalizacji świetlnej. Co zrobiliśmy w ubiegłym roku? Wyłączyliśmy możliwość przejazdu rowerzystów. Zastanawialiśmy się nad tym, jak poprawić bezpieczeństwo, żeby nie zaburzać ruchu pojazdów. Musimy mieć na uwadze wszystkich uczestników ruchu drogowego. Planujemy przeniesienie przejścia dla pieszych i zrobienie tutaj ronda. Tym rozwiązaniem nie tylko oszczędzamy miejskie pieniądze nie budując sygnalizacji, ale przede wszystkim, nie robimy zatorów w komunikacji pojazdów, ani w komunikacji pieszej i rowerowej. W tym roku będzie to realizowane – odpowiadał Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Pojawiały się także pytania o sygnalizację świetlną w kilku innych miejscach na Skarpie i o organizację ruchu na niektórych odcinkach ulic. 

– W związku z niedawną tragedią na ul. Ślaskiego, prosiłbym, by założyć tam sygnalizację świetlną. W trybie nagłym powinno być zrealizowane doświetlenie przejścia pieszego od apteki w kierunku wieżowców – apelował jeden z mieszkańców.

– Rzeczywiście mieliśmy tutaj tragedię. Policja to wyjaśnia, będziemy to omawiać na komisji bezpieczeństwa. Co roku doświetlamy około 80 lampami około 40 przejść dla pieszych. W tym roku kolejne będą doświetlone, na koniec 2020 roku będziemy mieli doświetlonych około 150 przejść. Sukcesywnie kolejne przejścia będziemy to robili – odpowiadał Marcin Kowallek.

Padło również pytanie o lewoskręt na most na pl. Daszyńskiego i tworzące się tam korki. Mieszkaniec zaproponował, aby zamiast trzech pasów ruchu, były cztery.

– Tam lewoskręt jest bardzo często zakorkowany i można zrobić dwa pasy do skrętu w lewo. Korek chcących skręcić w most gen. Zawackiej bywa tak długi, że ciągnie się aż do ul. Leszczynowej. Tam byłoby miejsce na jeszcze jeden pas ruchu – zwracał uwagę kolejny z mieszkańców. 

– W tej chwili mamy tutaj jeden pas. Po zmianie organizacji ruchu będziemy mieli dwa pasy skręcające w lewo, a tylko jeden w kierunku miasta. Nie zmieścimy tam kolejnego pasa, jest to droga krajowa – musi mieć 3,5 metra szerokości każdego z pasów, takie są przepisy. Zmienimy organizację poprzez wykonanie tylko jednego pasa w kierunku na wprost i dwa pasy w kierunku mostu gen. Zawackiej. 

Kolejne ze spotkań prezydenta z mieszkańcami odbędzie się 4 marca w Szkole Podstawowej nr 16 na Rubinkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *