Stabilna praca w dobrej atmosferze [WYWIAD]

Box2 Wiadomości Wywiady
Fot. Łukasz Piecyk

O działalności firm Nova Trading i Nova Metale oraz o poszukiwaniu nowych pracowników rozmawialiśmy z Andrzejem Gumowskim, dyrektorem centrum serwisowego, Sławomirem Lipińskim, dyrektorem ds. gospodarki magazynowej i Karolem Królem, kierownikiem działu spawania.

Zacznijmy od początku – czym zajmuje się Nova Trading?

REKLAMA

AG: To największy w Polsce dystrybutor stali nierdzewnej i aluminium oraz wiodący dostawca tych materiałów w Europie. Oprócz sprzedaży wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej i aluminium zajmujemy się również ich wstępną obróbką – cięciem, szlifowaniem, polerowaniem, spawaniem itp. W praktyce zakres naszej działalności jest bardzo szeroki.

KK: Branże przemysłowe, z którymi współpracujemy, to m.in. produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego i gastronomii, produkcja sprzętu AGD, instalacji i zbiorników dla przemysłu chemicznego, środków transportu, produkcja balustrad i elementów architektonicznych itd. 

Czy Nova Metale działa na tej samej zasadzie?

SL: Nova Metale to młodsza, siostrzana spółka Nova Trading. To również producent komponentów ze stali nierdzewnej i aluminium na potrzeby przemysłu, z tym że ściślej sparametryzowanych – wykonanych zgodnie ze specyfikacją techniczną otrzymaną od klienta, przeznaczonych dokładnie pod konkretne zastosowanie. To, co różni obie spółki i ma również wpływ na charakter pracy np. magazyniera, to przede wszystkim system składowania materiałów. W Nova Metale zostały zainstalowane dwa nowoczesne automatyczne regały wysokiego składowania przeznaczone do blach oraz produktów długich. 

Nova Trading i Nova Metale dynamicznie się rozwijają, przez co prowadzimy ciągłą rekrutację pracowników. Najczęściej szukamy osób właśnie na wspomniane stanowisko magazyniera.

To chyba dość monotonne zajęcie? Jak wygląda taka praca w rzeczywistości?

AG: Zakres wykonywanej pracy na stanowisku magazyniera uległ zmianie na przestrzeni lat. Stanowisko to obecnie wyposażone jest w szereg nowoczesnych narzędzi, które czynią tę pracę lżejszą i bardziej efektywną. 

SL: Magazynier uczestniczy w przyjęciu, załadunku, kompletacji i wydaniu materiału. Osoba na tym stanowisku w zależności od miejsca wykonywanej pracy korzysta z automatów do składowania materiału, maszyn foliujących, wózków widłowych, suwnic czy terminali kodów kreskowych. Dzięki temu praca jest różnorodna i w żadnym wypadku nie jest monotonna. 

A jeśli ktoś chciałby się sprawdzić w pracy na innym stanowisku, czy firma daje taką możliwość?

KK: Firma prowadzi rekrutację w szerokim zakresie. Do działu produkcji poszukujemy operatorów wycinarek laserowych, ich pomocników, operatorów pras krawędziowych, spawaczy i ślusarzy. Gwarantujemy pracę na nowoczesnych maszynach i urządzeniach. Od kandydatów aplikujących na stanowisko operatorów wycinarek laserowych oraz pras krawędziowych oczekujemy gotowości do pracy w systemie trzyzmianowym, a w przypadku spawaczy i ślusarzy – do pracy na dwie zmiany.

AG: Poszukujemy też ludzi do obsługi konkretnych linii produkcyjnych, np. linii do cięcia zwojów na arkusze i taśmy, linii do szlifowania zwojów itp. Zespół obsługujący linię produkcyjną to operator i trzech pomocników. Praca na tych stanowiskach nie wymaga specjalistycznego wykształcenia. Tutaj potrzeba przede wszystkim ludzi, którzy chcą pracować. 

SL: W tej chwili potrzebujemy pracowników niekoniecznie z umiejętnościami, które są potrzebne do wykonywania określonej pracy, bo tych możemy nauczyć. Szukamy przede wszystkim ludzi z odpowiednimi cechami charakteru. Skrupulatność, obowiązkowość, samodzielność, dobra organizacja pracy oraz chęć współpracy i uczenia się są dla nas najbardziej istotne.

To bardzo nowoczesne podejście do rekrutacji. Jak w takim razie wygląda proces przyuczenia pracownika? I na jakie stanowiska doświadczenie jest niezbędne?

SL: Na magazynie każdy nowy pracownik ma przydzielonego tzw. opiekuna, który zajmuje się szkoleniem nowo zatrudnionych osób. Szkolenie wstępne trwa trzy miesiące.

KK: W przypadku kandydatów wdrażanych na stanowiska produkcyjne mamy taką samą praktykę jak w magazynie. Dodatkowo od pracowników na stanowiskach CNC oczekujemy umiejętności czytania rysunku technicznego i posługiwania się narzędziami kontrolno-pomiarowymi. Jeśli chodzi o spawaczy, to szukamy pracowników z umiejętnością spawania stali nierdzewnej i aluminium. Tu liczy się doświadczenie.

W jaki sposób można zgłosić się do procesu rekrutacyjnego?

KK: Rekrutacje ogłaszamy na naszych stronach internetowych, jak również na portalach OLX oraz PRACUJ.PL. 

AG: Rekrutacje nie wynikają z rotacji wśród pracowników, a z ciągłego rozwoju firmy i potrzeby zwiększenia zatrudnienia. Nova Trading istnieje już 32 lata i z każdym rokiem zatrudniamy coraz więcej osób. Średni staż pracy wynosi 9 lat, co najlepiej świadczy o naszej firmie jako solidnym i stabilnym finansowo pracodawcy. Dodam, że wynagrodzenie zawsze jest wypłacane w terminie i to również cenią sobie nasi pracownicy.

Jakiego rzędu wynagrodzenie Państwo oferują? Poza finansami coraz częściej znaczenie mają dodatkowe benefity, czy Wasi pracownicy też mogą na nie liczyć?

SL: Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia oraz umiejętności kandydata. Oprócz podstawowej pensji często przyznajemy też premie uznaniowe. Co ważne i nieczęsto spotykane – współpracujemy z firmą, która obsługuje nas w zakresie serwisu odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Wynika to z faktu, że duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz higienę pracy.

Ponadto firma zapewnia pracownikom prywatną opiekę medyczną w pełnym zakresie, stosuje również dofinansowanie zajęć sportowych, oferuje paczki świąteczne dla dzieci, wejściówki na sponsorowane imprezy kulturalne i sportowe. Pracownicy Nova Trading mogą korzystać z dwóch darmowych linii autobusowych dostosowanych do godzin pracy poszczególnych zmian. Niedawno uruchomiliśmy też linię autobusową do Nova Metale w Ostaszewie. Nowi pracownicy mogą także dołączyć do firmowych klubów sportowych – rowerowego, klubu biegacza, siatkówki, piłki nożnej i klubu morsa. 

Czyli stawiacie Państwo na relację nie tylko z klientami, ale i ze swoimi pracownikami.

KK: Ci, którzy szukają stabilnego zatrudnienia, tutaj je znajdują. To praca w przyjaznej atmosferze i w dobrych warunkach – hale magazynowe są ogrzewane, wyposażone w zaplecze socjalne. Pracownik nie przestąpi progu hali produkcyjnej czy magazynu, dopóki nie podpisze umowy o pracę. Musi także przejść obowiązkowe badania lekarskie oraz wymagane szkolenia wewnętrzne.

AG: Niektórzy z naszych pracowników zaczynali u nas praktyki szkolne czy studenckie, a teraz mają już kilkuletni staż pracy. U nas wykształcenie czy wiek nie dyskwalifikuje kandydata na pracownika. To, co nas przekonuje, to jak już mówiliśmy – jego cechy osobowościowe.

SL: Zapraszamy zatem wszystkich, którzy są zainteresowani pracą w szybko rozwijającej się firmie działającej w ciekawej branży. Poszukujemy pracowników, którzy chcieliby współpracować z nami jak najdłużej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.