Stacja Polarna UMK z ministerialnym dofinansowaniem

Box2 Wiadomości
Fot. A. Romański / UMK

Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie otrzymała 687 tys. zł na utrzymanie swoich urządzeń badawczych. Wsparcie pochodzi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pieniądze przyznane na lata 2019-2021 przeznaczone zostaną m.in. na materiały i przedmioty do badań oraz działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa badaczy i infrastruktury Stacji Polarnej UMK, transport, konserwacje, a także naprawy.

Symboliczny czek przekazała wiceminister edukacji narodowej, poseł Iwona Michałek w trakcie spotkania na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarski Przestrzennej UMK.

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Hahut, bo tak brzmi nazwa Stacji, stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK. Dotychczas zorganizowano ich 48. Brali w nich udział pracownicy zarówno polskich, jak i zagranicznych jednostek naukowych, studenci, alpiniści, speleolodzy czy płetwonurkowie. W oparciu o Stację prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *