Startuje budżet obywatelski 2023. Do rozdania jest 7 mln zł

Box2 Wiadomości
Fot. UMT

To już 10. edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. Mieszkańcy będą mogli składać swoje wnioski od 4 do 31 maja. W tym roku na pulę ogólnomiejską przypadło ponad 2 mln zł, a na pulę lokalną niemal 5 mln zł. “Niestety, środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego nie rosną, ponieważ takie są realia całego budżetu miasta”, komentuje prezydent Michał Zaleski.

Jubileuszowa, bo 10., edycja toruńskiego budżetu obywatelskiego startuje 4 maja. Mieszkańcy będą mogli do 31 maja składać wnioski ze swoimi propozycjami projektów do realizacji. Do rozdzielenia jest w tym roku z miejskiego budżetu nieco ponad 7 mln – 2 mln w puli ogólnomiejskiej i 5 mln zł w puli lokalnej dla poszczególnych dzielnic. Dla lokalnych projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni limit kwotowy to 300 tys. zł, a dla pozostałych projektów lokalnych limit wynosi 80 tys. zł.

Niestety, środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego nie rosną, ponieważ takie są realia całego budżetu miasta. Optymistyczny i systematyczny wzrost wydatków, który odnotowywaliśmy od 2014 roku, od dwóch lat nie jest zauważalny – mówił prezydent Michał Zaleski na wczorajszej konferencji prasowej.

Do tej pory w ramach dziewięciu edycji budżetu obywatelskiego udało się rozdzielić niemal 63 mln zł na realizację prawie 500 projektów.

Dotychczasowe dziewięć edycji budżetu obywatelskiego pokazało, że torunianki i torunianie chcą angażować się w sprawy miasta. Projekty te są dla nas bardzo ważnym źródłem informacji, ponieważ wskazują na obszary działalności miasta, które są dla mieszkańców najważniejsze – w zeszłym roku były to m.in. zieleń, sport i rekreacja oraz place zabaw – podsumowuje prezydent Michał Zaleski. – Chciałbym także podkreślić, że na przyszłoroczną edycję przeznaczamy ponad 7 mln zł, co oznacza, że nie korzystamy z możliwości ograniczenia czy zawieszenia budżetu obywatelskiego, które daje nam ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Tagged

1 thought on “Startuje budżet obywatelski 2023. Do rozdania jest 7 mln zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.