Startuje budżet obywatelski. Projekty będzie można składać od poniedziałku

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od 13 maja do 14 czerwca będzie można składać projekty do budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 r. Tym razem jednak zwycięskie projekty poznamy znacznie później niż w poprzednich edycjach.

Nie partycypacyjny, lecz obywatelski – tak od tego roku nazywa się budżet, który mają do dyspozycji mieszkańcy Torunia. Ale zmieniła się nie tylko jego nazwa. Znacznie wydłużyły się jego procedury.

Już w najbliższy poniedziałek zacznie się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Potrwa on od 13 maja do 14 czerwca. Tym razem do podziału jest 7,41 mln zł.

Od tej – już siódmej – edycji nie będzie ograniczenia wiekowego dla osób składających wnioski i głosujących na projekty. Niepełnoletni będą musieli jednak dostarczyć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na swój udział w budżecie obywatelskim.

Ograniczona została wartość pojedynczego projektu zgłaszanego do puli lokalnej. Będzie to maksymalnie 50 proc. kwoty dostępnej dla danej puli osiedlowej. Dzięki temu nie będzie sytuacji, w której jeden projekt wyczerpuje wszystkie dostępne pieniądze.

Zmienia się również liczba podpisów wymaganych na liście poparcia dla wniosku – teraz zależy ona od ilości mieszkańców danego osiedla i wynosi od dwóch osób dla małych osiedli (np. Kaszczorek) do 15 osób dla osiedli największych oraz dla puli ogólnomiejskiej.

Formularze do zgłoszenia projektów będą dostępne na stronie miejskiej. Nabór zakończy się 14 czerwca. Co dalej? Do 28 czerwca zgłoszone projekty zostaną opublikowane na stronie urzędu miasta.

Między 28 czerwca a 12 lipca będzie można składać uwagi do projektów. 13 września poznamy wyniki wstępnej oceny wniosków. Następnie będzie czas na składanie odwołań od wstępnej oceny (od 13 do 20 września), które zostaną rozpatrzone do 4 października. Listy projektów do głosowania zostaną opublikowane 4 października.

Kiedy głosowanie? Od 12 do 21 października. Zwycięskie projekty, które będą realizowane w 2020 r. poznamy 4 listopada.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Startuje budżet obywatelski. Projekty będzie można składać od poniedziałku

  1. Propozycje:1.odbudowa Zamku Krzyżackiego
    2.odbudowa wiezy Ratusza Staromiejskiego
    3.przywrocenie mostu kolejowego do pierwotnego stanu.
    To bardzo ambitny plan ale można cos z tego wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *