Stowarzyszenie Rowerowy Toruń podsumowało 2018. Inwestycje “poza jedną – nic nie wnoszą do systemu tras rowerowych”

Box2 Wiadomości
Kończący się sezon zimowy utwierdza w przekonaniu, że odśnieżanie dróg dla rowerów pozostawia wiele do życzenia. Na Bydgoskiej droga dla rowerów funkcjonuje od lat, mimo to jest tu bardzo ślisko zimą. Fot. AZ

Rowerowy Toruń opublikowało podsumowanie sytuacji rowerowej w mieście za 2018 rok. Wskazało mocne i słabe punkty zeszłego roku. W ich ocenie jest gorzej niż 2017 roku.

Wielką klapą zeszłego roku był brak roweru publicznego. Niedawno opisywaliśmy kolejne perypetie związane z przetargiem. Taki rozwój wypadków wskazuje na to, że i w tym roku stacji rowerowych może nie być na czas. Drugim minusem był spadek w rankingu miast przyjaznych rowerzystom magazynu Rowertour, gdzie do tej pory Toruń radził sobie świetnie i znajdował się “na pudle”.

Stowarzyszenie wymienia i opisuje poszczególne realizacje rowerowe. Wytyka również błędy, jak np. przewężenie drogi dla rowerów przy Szosie Chełmińskiej na wysokości piekarni Górskich.

  •  W ramach modernizacji Szosy Chełmińskiej na odcinku Trasa Średnicowa Północna – ul. Polna po stronie zachodniej wybudowano drogę rowerową o szerokości 2 m.
  • W ramach przebudowy ulicy Turystycznej wybudowano drogę rowerową po stronie północnej.
  • Przebudowa ul. Łódzkiej na odcinku: ul. Lipnowska – ul. Zdrojowa. To, co powstało w ramach inwestycji jest właściwie chodnikiem z dopuszczeniem ruchu rowerów. Znajduje się on tylko po jednej stronie jezdni i tylko tam znajduje się oświetlenie.
  • Budowa ul. Szymańskiego na terenie dawnej Elany – twórcy raportu zwracają na wysoką jakość niektórych rozwiązań, np. wjazdy z jezdni na ddr.
  • Budowa ul. Stawki Południe na odcinku ul. Łódzka – ul. Łączna – tu stowarzyszenie zwróciło uwagę, że w zasadzie dla stref Tempo 30 nie przewiduje się budowy dróg dla rowerów – tu jednak obowiązuje MPZP, w którym dla takiej znalazło się miejsce.
  • Jako jedyną znaczącą inwestycję, która może skłonić mieszkańców do przesiadki na rower stowarzyszenie wskazało budowę drogi rowerowej od ul. Starotoruńskiej do granicy miasta w kierunku Przysieka. Do tej pory ruch rowerowy odbywał się ruchliwym poboczem drogi krajowej.

Więcej informacji w tym linku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *