Strajk nauczycieli w Toruniu. Jest stanowisko prezydenta

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Do 25 marca potrwa referendum strajkowe. Od jego wyniku zależy, czy i w których placówkach zacznie się strajk. Związek Nauczycielstwa Polskiego wyznaczył jego termin na 8 kwietnia.

4 marca prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego podjęło uchwałę w sprawie terminu przeprowadzenia referendów strajkowych i wyznaczenia daty strajku. Do 25 marca pracownicy placówek oświatowych mają czas, żeby udzielić odpowiedzi na następujące pytanie:

“Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podniesienia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od 8 kwietnia?”

Strajk odbędzie się 8 kwietnia, “o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem”. W proteście będą mogli uczestniczyć wszyscy pracownicy – zarówno członkowie Związku, jak i osoby niezrzeszone.

– To będzie strajk do odwołania – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Decyzję o terminie zakończenia strajku podejmie Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. To, czy strajk odbędzie się w okresie ważnym dla wszystkich, czyli w czasie egzaminów zewnętrznych rozpoczynających się 10 kwietnia, zależy dziś od decyzji rządu.

Jak informuje ZNP, na tę chwilę 78 proc. szkół i placówek oświatowych weszło w spór zbiorowy. Największa mobilizacja jest w województwach: łódzkim (88 proc. placówek), lubelskim i śląskim (po 87 proc.).

8 marca prezydent Torunia wydał stanowisko dotyczące sytuacji w toruńskiej oświacie i możliwych zakłóceń w organizacji pracy szkół i przedszkoli. Poniżej przedstawiamy je w całości:

Związki zawodowe: Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu i Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu NSZZ „Solidarność” pozostają w sporze zbiorowym z dyrektorami publicznych jednostek oświatowych – szkół, przedszkoli i placówek pracy pozaszkolnej – prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Spór dotyczy podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Jak wynika z informacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, trwają przygotowania do referendum strajkowego, w którym nauczyciele i pracownicy oświaty zdecydują o strajku. Referendum strajkowe zostanie przeprowadzone do 25 marca 2019 r. W chwili obecnej nie wiadomo, ile jednostek oświatowych i ilu nauczycieli przystąpi do strajku.

W związku z zagrożeniem, że w wyniku protestu nauczycieli nastąpi zakłócenie organizacji pracy szkół, przedszkoli i placówek pracy pozaszkolnej, Prezydent Torunia wyraża nadzieję, że dalsze rozmowy między stroną związkową a rządem przyniosą oczekiwane społecznie rozwiązanie i nie dojdzie do eskalacji protestu.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia systematycznie monitoruje funkcjonowanie jednostek oświatowych, a dyrektorzy, zgodnie z przyjętą zasadą, mają obowiązek informowania o ewentualnym wystąpieniu zakłóceń w działaniu zarządzanej placówki.

Co myślicie o strajku nauczycieli? Czekamy na Wasze komentarze.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *