Strategia rozwoju turystyki i podatki – czym zajmą się radni na najbliższej sesji?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

24 września odbędzie się kolejna sesja rady miasta. Tym razem radnym przedłożone zostaną projekty uchwał dotyczące m.in. zmian podatkowych, czy nadaniu nazwy parkowi przy al. Jana Pawła II. O propozycjach uchwał opowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski oraz skarbnik miasta Małgorzata Flisykowska-Kacprowicz.

Radni na najbliższej sesji zajmą się korektą strategii rozwoju turystyki. Nie chodzi jednak o zmiany w zakresie, a jej terminie ważności.

-Chodzi o przedłużenie istnienia tego dokumentu na kolejny rok, tak, abyśmy w okresie presji, jaką wywiera epidemia na turystykę, nie kształtowali pomysłów na kolejny okres – mówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas sesji zapadnie również decyzja nad nadaniem nazwy terenom zielonym w sąsiedztwie al. Jana Pawła II, za pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgodnie z uchwałą, teren ten nazywać się będzie parkiem stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Ważne zmiany dotyczyć będą też przyszłorocznego budżetu. Radni głosować będą nad zmianami w podatkach od środków transportowych i od nieruchomości. W tym drugim zmiany mają być łagodne.

– Od lat prowadzimy politykę chroniącą mieszkańców przed nadmiernym fiskalizmem ze strony miasta i ona się nie zmienia. W przyszłym roku nadal chcielibyśmy utrzymać te stawki podatku od nieruchomości na poziomie niższym, niż górne stawki określane przez ministra – przekonywała skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Stawki jednak wzrosną. O ile? 

– Chodzi o to, by mieszkaniec za swoje mieszkanie nie zapłacił więcej niż dodatkowo 50 groszy miesięcznie – wyjaśniała skarbnik. 

W przypadku podatku od środków transportowych, zmieniona zostanie liczba stawek podatkowych. Zamiast dotychczasowych 80, pozostało tylko 61. Dla 19 typów pojazdów stawki – zgodnie z propozycją uchwały – mają zostać obniżone. W przypadku 23 kategorii pojazdów, nie zmienią się. W pozostałych kategoriach stawki wzrosną. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *