Stulecie powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Organizatorom wydarzeń wręczono medale

Box2 Wiadomości Województwo box
Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W ubiegłym roku obchodziliśmy stulecie przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Z tej okazji odbywało się wiele wydarzeń, upamiętniających. Ich organizatorzy odebrali z rąk marszałka województwa oraz przewodniczącej sejmiku okolicznościowe medale. Wręczenie medali odbyło się 1 września w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy.

Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, ale mieszkańcy Pomorza i Kujaw musieli poczekać na wolność do 1920 roku. Powrót ziem naszego regionu do wolnej Polski w ubiegłym roku upamiętniany był poprzez uroczyste sesje sejmików, odsłonięcie pamiątkowych tablic, okolicznościowe wystawy i koncerty czy inscenizację wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia.

Uroczystość w Teatrze Horzycy była zwieńczeniem obchodów stulecia przyłączenia Pomorza I Kujaw do wolnej Polski. Pamiątkowe wyróżnienia otrzymały osoby zasłużone dla idei upamiętniania powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy oraz m.in. przedstawiciele organizacji i instytucji zaangażowanych w organizację zeszłorocznych obchodów. Okolicznościowe medale wręczyli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.