Stulecie urodzin Adeli Kulczyńskiej-Pietraszek. Były życzenia i upominek od prezydenta

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Wczoraj 100 lat skończyła torunianka, Adela Kulczyńska-Pietraszek. Swoje urodziny świętowała wraz z rodziną w Hotelu Filmar, gdzie odwiedził ją prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta przekazał jubilatce życzenia oraz prezent:

Jubilatce życzę najserdeczniej pociechy z dzieci, wnuków, prawnuków i praprawnuków oraz wielu lat w znakomitej kondycji i niegasnącego optymizmu, którym zaraża wszystkich wokół – powiedział prezydent Zaleski.

Adela Kulczyńska-Pietraszek z domu Borzęcka urodziła się 10 października 1921 roku we wsi Witowice koło Końskowoli w powiecie puławskim. Tam również uczęszczała do szkół. W czasie II wojny światowej, w warunkach konspiracji ukończyła kursy pielęgniarskie oraz działała w ruchu oporu jako łączniczka z grupą partyzantów, wśród których byli jej bracia. W administracji Końskowoli pracował Tadeusz Kulczyński, uciekinier z Torunia do Generalnej Guberni. Chronił się on przed powołaniem do wojska niemieckiego. Młodzi poznali się i pokochali, a w 1944 roku wzięli ślub.

W 1945 roku przeprowadzili się do Torunia, gdzie pani Adela prowadziła dom i opiekowała się dziećmi, zaś jej mąż pracował najpierw jako sekretarz Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu, a następnie jako prezes Spółdzielni CPELiA “Rzut”. Urodziło im się dwoje dzieci. Po śmierci męża w 1964 r. pani Adela podjęła pracę m.in. jako bibliotekarka w Książnicy Miejskiej.

Po pewnym czasie poznała krakowianina Antoniego Pietraszka, z którym w 1971 roku zawarła związek małżeński i przeprowadziła się do Krakowa. W Krakowie prowadziła dom i hodowała róże w ogrodzie. Po śmierci męża w 1982 r. Adela Kulczyńska-Pietraszek wróciła do Torunia. W wolnych chwilach od obowiązków dużo haftowała i szyła. Do dzisiaj szydełkuje, a pasje ogrodowe realizuje na grządkach pod oknem. Jubilatka dochowała się dwójki dzieci i trójki wnucząt oraz sześciorga prawnucząt i trójki praprawnucząt.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *