Święta i karnawał w Toruniu w okresie PRL-u [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Na luzie Wiadomości
Świąteczny baner reklamowy WPHW Toruń na Rubinkowie. Fot. Archiwum Państwowe w Toruniu

Zamiast życzeń na Boże Narodzenie – życzenia na Nowy Rok. Zamiast św. Mikołaja – Dziadek Mróz. Zakładowe spotkania choinkowe, zabawy karnawałowe, kuligi. Tak wyglądały święta w okresie PRL-u. Prezentujemy druki akcydensowe i zdjęcia, znajdujące się w zasobach toruńskiego Archiwum Państwowego.

Na początek życzenia noworoczne oraz zaproszenia na zabawy karnawałowe. Okolicznościowe druki wydawane były m.in. przez Muzeum w Toruniu, Książnicę Miejską, Toruńskie Towarzystwo Kultury czy Zakład Włókien Sztucznych “Elana”. W okresie PRL-u nie mówiło się o Bożym Narodzeniu – komunistyczne władze nagłaśniały przede wszystkim świętowanie Nowego Roku.

Okolicznościowe kartki w okresie świąteczno-noworocznym wydawało także Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego w Toruniu. WPHW była organizacją, zarządzającą handlem artykułami przemysłowymi w ramach sieci sklepów od 1976, a więc zaraz po tym, jak na mapie Polski pojawiło się województwo toruńskie. WPHW powstało z połączenia “Eldom” i “ZURT”. W 1990 r., kiedy zlikwidowano wojewódzkie organizacje gospodarcze, WPHW zaprzestał handlu.

Władze w okresie PRL-u unikały mówienia o św. Mikołaju, a zamiast niego wprowadziły Dziadka Mroza, który także był ubrany na czerwono i miał długą, siwą brodę. Sadzał sobie dzieci na kolanach, wypytywał o zachowanie i wyniki w nauce i rozdawał paczki, najczęściej ze słodyczami. Spotkania choinowe w PRL-u odbywały się najczęściej w pierwszych dniach stycznia, m.in. w szkołach, świetlicach i domach kultury. W Toruniu spotkania z Dziadkiem Mrozem organizowało też WPHW.

Świętom, Sylwestrowi i karnawałowi w czasach PRL-u obowiązkowo towarzyszył śnieg. Na archiwalnych zdjęciach mamy okazję oglądać ośnieżony teren wokół Wydziału Chemicznego toruńskich Zakładów Włókien Sztucznych “Elana”, a także kulig, zorganizowany przez Liceum Medyczne w Toruniu w ramach ferii 1991 r. dla klasy IV D. W okresie karnawału nie mogło także zabraknąć zabaw tanecznych. Na zdjęciach zabawa karnawałowa w Liceum Medycznym w 1961 r.

Wszystkie zdjęcia udostępnione, dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *