Święto Wojska Polskiego 2020. Pikniki historyczne, wystawa na rynku i odsłonięcie pomnika

Historia Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego będą wyjątkowe, bo zbiegają się w czasie z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicą powrotu Pomorza do wolnej Polski. Na Martówce i w ruinach Zamku Krzyżackiego planowane są pikniki historyczne. Odsłonięty zostanie także Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, a Muzeum Twierdzy Toruń planuje dzień otwarty.

13 sierpnia o 11:00 w Książnicy Kopernikańskiej zainaugurowana zostanie wystawa, poświęcona wojskom balonowym w Toruniu. Od 14 sierpnia na Rynku Staromiejskim będzie można także oglądać wystawę „Bitwa Warszawska – stulecie zwycięstwa”.

14 sierpnia od 15:00 do 17:30 na Martówce zorganizowany zostanie piknik historyczny. W planach pokaz sprzętu wojskowego (łącznie z historycznymi samochodami pancernymi), pokazy musztry i walk na szable, poczęstunek grochówką i możliwość zobaczenia, jak wyglądała rekrutacja hallerczyków. Nie zabraknie też atrakcji dla rodzin, w tym możliwości zrobienia sobie zdjęcia w balonie. O 18:00 rozpocznie się część oficjalna, a więc odsłonięcie Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych z ceremoniałem wojskowym, m.in. salwą honorową, apelem poległych i okolicznościowymi wystąpieniami. Dzień zakończy się o 19:00 koncertem toruńskiej Orkiestry Wojskowej w amfiteatrze w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.

15 sierpnia o 12:00 w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O 18:00 planowany jest koncert polskiej przedwojennej piosenki filmowej, a o 20:00 koncert “Mechanicy Shanty”. Od 10:00 do 18:00 będzie też można wziąć udział w pierwszym udostępnieniu dla zwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń.

16 sierpnia piknik historyczny planowany jest także od 10:00 do 14:00 w ruinach Zamku Krzyżackiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *