Święto Wojska Polskiego. Jak wyglądały uroczystości?

Wiadomości
Fot. Lech Kamiński dla UMT

Wczoraj – 15 sierpnia – obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Oficjalnych uroczystości w Toruniu nie zabrakło. Odbyły się m.in. msza święta i uroczysty apel. Jak wyglądały obchody?

Wszystko zaczęło się w Kościele Garnizonowym, gdzie mszę w intencji ojczyzny odprawił biskup toruński Wiesław Śmigiel. Potem kolumna wojskowa przemaszerowała na Rynek Nowomiejski. Tam kontynuowano obchody. Odegrany został polski hymn i odbył się apel pamięci. Miała też miejsce salwa honorowa. Przybyli na wydarzenie mogli spróbować tradycyjnie wojskowej grochówki.

– Cały pogodny i sierpniowy Toruń przekazuje swoim żołnierzom najlepsze życzenia w dniu ich święta! Przyjmijcie słowa naszej sympatii i uznania za służbę, która określa wolność Rzeczypospolitej, a więc także wolność Torunia – tymi słowami prezydent Michał Zaleski zwrócił się do zebranych na Rynku Nowomiejskim. – Lubimy widzieć wasze wojskowe mundury w naszym toruńskim otoczeniu. Czujemy się spokojni i bezpieczni w waszym sąsiedztwie, bo wiemy, że podtrzymujecie w Toruniu najlepsze polskie tradycje wojskowe. Ta postawa budzi nasz respekt i wdzięczność za stabilność waszej żołnierskiej ofiarności.

Później zgromadzeni przenieśli się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wspólną wiązankę kwiatów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *