Sylwester Jankowski: “Jesteśmy świadkami katastrofy klimatycznej”

Box2 Polityka
fot. Łukasz Piecyk

Marek Kossakowski, lider partii Zieloni przyjechał w czwartek do Torunia, aby udzielić poparcia Sylwestrowi Jankowskiemu, startującemu w naszym okręgu w wyborach do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.

Przedstawiono idee, jakimi będą się kierować Zieloni pod szyldem KO.

REKLAMA

– Są trzy filary wartości partii Zieloni. Ekologicznie, demokratycznie, solidarnie. Te wszystkie trzy wartości są w Polsce w zagrożeniu. Przez ostatnie lata rządów PiS, ale także przez nawarstwianie się tych problemów, szczególnie ekologicznych – mówił Kossakowski. 

Lider Zielonych zauważył brak poszanowania dla środowiska oraz wolności w Polsce.

– Polska nie może być hamulcowym, nie może być tym czarnym od węgla, sinym od smogu krajem, tylko musi stać się na powrót zielonym sercem Europy – podkreślał. – Mamy w kraju kłopoty z przestrzeganiem pewnych zasad demokracji. My, Zieloni, od początku, od trzech i pół roku jesteśmy też na ulicach, wszędzie tam, gdzie trzeba, w obronie wolnych sądów, w obronie wolnych mediów, w obronie praw kobiet.

Zdaniem Jankowskiego, problem jest poważny.

– Wszyscy jesteśmy świadkami katastrofy klimatycznej, która dotyka nas każdego dnia. Odczuwamy to wszyscy na własnej skórze – mówił. – Polski rząd ściąga coraz więcej rosyjskiego węgla, którym nas truje.

Kandydat KO swój program opiera na kwestiach służby zdrowia, edukacji, czy płacy minimalnej. Zwrócił też uwagę na szkodliwe dla środowiska działania rządu.

– To, co się w tej chwili dzieje, jest skandaliczne. Dochodzi do sytuacji, kiedy jako tak zwane zielone śmieci, czyli niby nadające się do dalszego przerobu, Polska ściąga śmieci, które są zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Wychodzą afery, gdzie są one zakopywane w beczkach, gdzieś w gruncie – tłumaczył.

Zieloni zachęcili także do oddawania na nich głosów w nadchodzących wyborach.

– Musimy skończyć z tym sianiem nienawiści, dzieleniem Polaków. Musimy zacząć budować po tych wyborach nasz nowy, wspólny dom – apelował Kossakowski.

– Jako Zieloni, apelujemy do wszystkich, aby po pierwsze zaczęli myśleć o klimacie, po drugie 13 października wzięli odpowiedzialność za przyszłość pokoleń i poszli głosować – zakończył Jankowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *