Sylwia Kowalska z My Toruń: “21 października mamy szansę faktycznie zmienić Toruń. Zbudować miasto dla wszystkich. Wybierzmy My Toruń”

Polityka
Fot. materiały KWW My Toruń

Jestem kandydatką na Prezydentkę Torunia. Zależy mi na mieście, jego mieszkankach i mieszkańcach. Wszyscy zasługujemy na to aby żyć w WyGodnym mieście. Aby Toruń był miejscem przyjaznym nie tylko dla turystów, ale szczególnie dla mieszkańców. Chcemy zmienić akcenty w polityce miasta. Chcemy, aby na pierwszym miejscu, przy tworzeniu nowych polityk w Toruniu, byli zawsze mieszkańcy i mieszkanki.

REKLAMA

 

1. Zaczniemy od małych rzeczy. Takich, które w znaczący sposób wpływają na to, jak się w naszym mieście żyje, jak się po nim podróżuje, jak My, jako mieszkanki i mieszkańcy możemy wpływać na miasto, poprawiać je. Wiele z tych punktów staraliśmy się zrealizować w obecnej kadencji Rady Miasta, ale koalicja rządząca nie zgadzała się na to. To są ulepszenia, które możemy wdrożyć niemal od ręki.

2. Chcę Państwu opowiedzieć co zamierzamy, razem z radnymi My Toruń, zrealizować w pierwsze #100dniKOWALSKIEJ. Nie jest to festiwal obietnic, kiełbasa wyborcza, fajerwerki. To można znaleźć u naszych politycznych konkurentów. W pierwsze 100 dni po wyborach, jeśli tylko nam na to pozwolą mieszkańcy i mieszkanki zmienimy Toruń w wyGodne miasto.

3. Zaprojektujemy budżet Torunia na nowo. Zbudujemy drogi dla torunian. Zmienimy forsowaną przez obecnego Prezydenta wizję układu drogowego i odstąpimy od budowy w Toruniu tras przelotowych. My Toruń będzie budował drogi łączące osiedla, służące głównie mieszkańcom. Nowoczesne miasta nie budują tras tranzytowych przez tereny zamieszkałe, to jest funkcja przewidziana dla obwodnic. W Toruniu taką rolę musi przejąć autostrada, naszym zadaniem jest, aby doprowadzić do tego, aby była bezpłatna. W pierwszych 100 dniach zmienimy Wieloletnią Prognozę Finansową oraz Wieloletni Plan Inwestycyjny, dzięki czemu toruński budżet odchudzimy o ok. 200 mln złotych. Natychmiast rozpoczniemy projektowanie dróg, które szybciej i taniej usprawnią poruszanie się po mieście dla mieszkańców.

4. Wprowadzimy darmową komunikację dla dzieci i młodzieży. Każdy toruński uczeń i uczennica będą mogli od 1 marca 2019 jeździć komunikacja publiczną za darmo. Jak pokazują przykłady innych miast, to się po prostu wszystkim opłaca. W Warszawie po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla uczniów przychody z biletów wzrosły, m.in. dlatego, że rodzice zaczęli wykupywać bilety sieciowe. To działanie wspiera kierowców bo na ulicach w poranne i popołudniowe godziny szczytu zrobi się po prostu luźniej.

 

5. Zbudujemy parkingi buforowe. Chcemy odkorkować Śródmieście i inne toruńskie osiedla, w 100 dni. Każdy samochód, który nie wejdzie do miasta zwiększa dostępność miejsc parkingowych, to się po prostu mieszkańcom opłaca. Dlatego przy głównych wylotowych trasach do Torunia powstaną parkingi buforowe dla naszych gości. Parkingi zlokalizowane będą przy liniach tramwajowych. Rozwiązanie bardzo podobne do tego zastosowanego w trakcie festiwalu Skyway, z tą różnicą, że my chcemy, aby obowiązywało cały rok, aby służyło mieszkańcom. Będziemy zachęcać, aby nasi goście zostawili samochód na parkingach i dalszą podróż po Toruniu odbywali transportem publicznym. Dlatego parkowanie plus bilet całodzienny będzie kosztować tylko 5 zł. Na początek przygotujemy trzy takie parkingi, przy Motoarenie, przy Szosie Okrężnej oraz na Placu Cyrkowym.

6. Uruchomimy Toruńskie Centrum Kontaktu. Naszym celem jest usprawnić przepływ informacji pomiędzy mieszkańcami a administracją. Stworzymy całodobowe Toruńskie Centrum Kontaktu urzędu z mieszkańcami, gdzie będzie można uzyskać pełną informację o usługach realizowanych przez Urząd Miasta i jednostki miejskie, zgłosić problem, którym powinny zająć się służby miejskie, przekazać swój pomysł na ulepszenie miasta, monitorować stan realizacji zgłoszonej sprawy. Kontakt z TCK będzie możliwy poprzez telefon, maila, ale też aplikację mobilną. W ramach TCK reaktywujemy serwis naprawmy.to, który będzie umożliwiał szybkie zgłaszanie i monitorowanie usterek w mieście. Będziemy korzystać z doświadczeń m.in. Warszawy gdzie działa świetne przyjęta usługa Warszawa 19115.

7. Włączymy mieszkańców w decydowanie o mieście. W 100 dni powstanie odświeżony pakiet narzędzi zwiększający udział mieszkańców w procesach podejmowania decyzji. Zmienimy regulamin konsultacji społecznych, zaczniemy m.in. na poważnie konsultować plany miejscowe z mieszkańcami, ale także z inwestorami. Wprowadzimy nowe narzędzia dialogu, w tym panel obywatelski. Chcemy, aby proces uchwalania lokalnych aktów prawnych był bardziej czytelny i zrozumiały dla torunian. W 100 dni powołamy brakujące Rady Okręgów i przygotujemy ich reformę. Chcemy je zamienić w dynamicznie działające Rady Osiedli. Wprowadzimy od dawna oczekiwane zmiany w Budżecie Obywatelskim, apelowaliśmy o to od dawna, ale koalicja w radzie nie była tym zainteresowana. Jako klub Radnych udało nam się wprowadzić TRUP (Toruński Rejestr Umów Publicznych) teraz chcemy go rozwinąć. W 100 dni upublicznimy wszystko, co można upublicznić. Wprowadzimy “Otwarte Dane”, będziemy dzielić się z mieszkańcami informacjami w sposób uporządkowany. Dotyczyć to będzie także spółek miejskich i instytucji kultury podległych miastu. Powstaną strony www dla wydziałów i czytelne “pełne” BIPy także miejskich spółek. Wprowadzimy transmisje online z posiedzeń wszystkich komisji Rady Miasta – tego nie udało nam się do tej pory przeforsować w obecnej Radzie Miasta.

8. Posprzątamy miasto i spółki miejskie. Gmina Toruń posiada udziały w 12 spółkach, a w siedmiu jest 100% właścicielem. Są takie spółki miejskie, gdzie większość pracowników to członkowie i sympatycy jednej partii politycznej, nie wierzymy, że w Toruniu tylko osoba z legitymacją partyjną ma kompetencje, aby pracować na rzecz mieszkańców. Może trudno w to uwierzyć, ale w Toruniu nawet radni miejscy pracują w spółkach należących do gminy. To narusza według nas standardy demokratycznego państwa prawa. Zapewniamy, że w 100 dni odpartyjnimy wszystkie spółki miejskie. Najpierw zarządzimy w każdej z nich audyty finansowe i kompetencyjne, a następnie zatrudnimy kompetentnych menedżerów i ekspertów, którzy zostaną wyłonieni w konkursach. Zadbamy o to, aby działalność spółek była maksymalnie jawna i transparentna. W 100 dni upublicznimy wszystko, co można upublicznić także w spółkach miejskich. Posprzątamy Toruń, posprzątamy spółki miejskie.

21 października mamy szansę faktycznie zmienić Toruń. Zbudować miasto dla wszystkich. Zrobię to, razem to zrobimy. Wybierzmy My Toruń.

Artykuł sponsorowany

Sfinansowano ze środków komitetu wyborczego wyborców My Toruń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *