Symbol walk niepodległościowych wróci do Parku Miejskiego

Box2 Historia Wiadomości
fot. archiwalna (UMT)

Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych zostanie odbudowany i umieszczony w tym samym miejscu, w którym znajdował się 81 lat temu. Trwa zbiórka funduszy społecznych na rekonstrukcję pomnika.

Porozumienie o zrekonstruowaniu monumentu zostało podpisane 27 stycznia przez Zbigniewa Fiderewicza, zastępcę prezydenta Torunia oraz Krzysztofa Mikulskiego, prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia. Miasto zobowiązało się do odbudowy pomnika za kwotę 250 tysięcy złotych i zagospodarowania terenu wokół obelisku. ToMiTo zajmie się rekonstrukcją jego głównej części. Pomnik zostanie wiernie odtworzony na podstawie zachowanych fotografii. Wydano już pozwolenie na budowę, gotowa jest także dokumentacja prac. Podjęto także starania o dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zrekonstruowany pomnik stanie w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu przy zejściu do martwej Wisły, na zachowanym fundamencie. Obelisk został zaprojektowany przez Michała Kamieńskiego i odsłonięty w 1937 roku. Przypominał o okresie międzywojnia, kiedy Toruń był siedzibą batalionu balonowego. Został zniszczony w 1939 roku przez hitlerowców.

Cały czas trwa zbiórka funduszy społecznych na rekonstrukcję pomnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *