Sytuacja epidemiczna w Toruniu. “Apogeum mamy za sobą”

Box2 Wiadomości

Liczba zakażeń na COVID-19 w Toruniu maleje. Jednocześnie liczba wykonywanych szczepień w mieście wzrosła do ok. 4,5 tys. tygodniowo. Trwają także ostatnie przygotowania do uruchomienia dwóch miejskich punktów szczepień powszechnych – w Centrum Targowym Park oraz na Kortach Tenisowych. Adaptacja tych miejsc na punkty szczepień to dla miasta koszt ok 40-50 tys. zł.

Prezydent Michał Zaleski rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową od optymistycznego stwierdzenia. Liczba zakażeń w Toruniu maleje.

To moment, który budzi w nas odrobinę optymizmu. Sądzić należy, że apogeum z końca marca mamy za sobą. Wydaje się, że wirus słabnie – mówi prezydent Michał Zaleski.

Od początku epidemii do 20 kwietnia na koronawirusa w Toruniu zachorowało 20051 osób, a zmarły 427 osoby. Na toruńskich oddziałach covidowych przygotowanych zostało 173 miejsca, z których niestety większość jest już zajęta. Zajętość wynosi niemal 90 proc., wolnych zostało zaledwie 14 łóżek. Większość respiratorów także jest zajętych.

Obecny poziom szczepień to ok. 4,5 tys. szczepień tygodniowo. Do dnia wczorajszego wykonano 42 tys. szczepień w Toruniu, a zaszczepionych zostało łącznie 30700 osób. W Toruniu funkcjonuje w chwili obecnej 20 punktów szczepień, wraz ze szpitalem wojewódzkim. Trwają także ostatnie przygotowania do uruchomienia punktów szczepień masowych/powszechnych.

Jesteśmy gotowi, jeśli chodzi o przygotowanie punktów szczepień powszechnych – podkreśla prezydent Michał Zaleski. – Czekamy na sygnał do rozpoczęcia szczepień. Co do terminu, to prawdopodobnie przełom kwietnia i maja, ale ta informacja nie jest jeszcze ostateczna.

W Toruniu uruchomione zostaną dwa takie punkty. Pierwszy z nich to Centrum Targowe Park na Bydgoskim Przedmieściu, a drugie to Korty Tenisowe na Skarpie. Codziennie w każdym punkcie ma być wykonywanych ok. 500 szczepień. Liczba ta może się zwiększyć w miarę zwiększania liczby dostarczanych szczepionek. Za część administracyjno-organizacyjną funkcjonowania punktów odpowiedzialny będzie Urząd Miasta Torunia i jego jednostki organizacyjne. Zadania, związane z częścią medyczną będzie wykonywał personel Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (centrum Park) oraz Citomedu (korty na Skarpie). Miasto szacuje, że adaptacja tych miejsc na punkty szczepień to koszt ok. 40-50 tys. zł.

Przypominamy, że rząd podał dzisiaj informację o zmianach w harmonogramie szczepień. Ostatnia grupa (roczniki 2000-2003) będzie mogła rejestrować się już od 9 maja.

Tagged

1 thought on “Sytuacja epidemiczna w Toruniu. “Apogeum mamy za sobą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *