Szczepienia na koronawirusa w Toruniu. W szpitalu wojewódzkim na szczepionkę czeka prawie 1,5 tys. osób

Box1 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu rozpoczęły się już szczepienia przeciwko Covid-19. Do końca roku zaszczepionych ma być łącznie trzysta osób, a kolejne szczepienia mają ruszyć już na początku przyszłego.

Toruński WSZZ jest jednym ze szpitali węzłowych, czyli koordynujących akcję szczepienia przeciw Covid-19. Takie szpitale w pierwszej kolejności szczepią własny personel, a następnie pracowników innych podmiotów. W toruńskiej placówce rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia o godz. 14:00. Wczoraj zaszczepionych zostało 30 osób. Dziś skorzystać ma kolejnych 80. A w kolejce już czekają następne.

– Do końca roku mamy do zaszczepienia 300 osób, bo tyle szczepionek otrzymaliśmy w pierwszej transzy. W ciągu tych kilku dni, do 31 grudnia musimy wykorzystać pozostałe szczepionki – mówi dr n. med. Janusz Mielcarek, rzecznik WSZZ w Toruniu.

W najbliższym czasie spodziewana jest także kolejna transza. Wtedy też ruszą dalsze szczepienia. Na razie nie wiadomo jeszcze ile szczepionek zostanie dostarczonych do szpitala w drugiej transzy, jednak ma to zostać zorganizowane tak, by zachować ciągłość szczepień i kontynuować zabiegi wśród personelu.

– Na razie zgłosiło się około 70 proc. personelu, czyli około 1,4 tys. osób. Ta liczba pewnie się zwiększy, część osób, która jeszcze nie wyraziła zgody pewnie się jednak przekona. Całą tę grupę musimy w pierwszej kolejności zaszczepić i to będzie wykonywane w styczniu – dodaje dr n. med. Janusz Mielcarek. – Dokładnej liczby szczepionek jeszcze nie znam, ale ma być to logistycznie na tyle sprawny proces, by można było bez przerwy te 80-100 osób dziennie szczepić. Zobaczymy też, jakie będą możliwości, żeby to zwiększyć. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *