Szkoła Podstawowa nr 35 ma swój sztandar

Box2 Wiadomości
fot. Lech Kamiński

W piątek odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków. Wzięli w niej udział toruńscy sportowcy, który reprezentowali Polskę podczas igrzysk, a także mąż wybitnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej oraz władze miasta.

Wśród gości byli między innymi Łukasz Pawłowski, Sławomir Kruszkowski i Mirosław Ziętarski, a także znakomita kolarka TKK Pacific Karolina Karasiewicz. Gościem specjalnym był Janusz Szewiński, mąż nieżyjącej Ireny Szewińskiej, wybitnej lekkoatletki i multimedalistki olimpijskiej. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu, środowiska naukowego, lokalnych społeczności. Obecna była także Małgorzata Łęc-Sienkiewicz – pierwsza dyrektor szkoły.

Jest to jedna z najmłodszych placówek oświatowych w Toruniu, istnieje od dziewięciu lat, zaś imię Polskich Olimpijczyków nosi od kwietnia 2018 roku.

Pani Dyrektor i całej społeczności szkolnej gratuluję radosnej i podniosłej uroczystości nadania sztandaru. Jest on barwny i piękny – tak jak każda sportowa rywalizacja olimpijska. Usłyszeliśmy też deklaracje fundatorów i wspólnoty szkolnej, że będzie on „fundamentem wspólnych dążeń rodziców, nauczycieli i uczniów”. I niech te słowa pozostaną w murach tej szkoły na zawsze. Życzę, by sława Polskich Olimpijczyków, do której odwołuje się piękny haft sztandaru, określała w kolejnych latach prestiż i dobre imię Szkoły Podstawowej nr 35 – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości.

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Awers prezentuje polską flagę. Na tym tle widnieje godło państwowe – orzeł biały w złotej koronie z głową zwróconą w prawo, a obok niego znajduje się napis: Rzeczpospolita Polska. Rewers jest w kolorze écru. W środkowej części znajduje się logo szkoły: niebieska postać z wyciągniętą ku górze lewą ręką zmieniającą się w znicz olimpijski, z którego strzelają w górę płomienie w barwach kół olimpijskich. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami, na szczycie drzewca znajduje się metalowe okucie z figurą orła. Chorągiew to dzieło siostry Liliany Wasyluk ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek w Tczewie.

Podczas uroczystości odsłonięto również dwa murale upamiętniające wybitnych polskich olimpijczyków, Irenę Szewińską i Ryszarda Szurkowskiego. Ich autorką jest Karolina Marcinkowska z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Odsłonięcia murali dokonali m.in. prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, dyrektor SP nr 35 Ewa Lerman, srebrny medalista olimpijski Łukasz Pawłowski, utytułowana kolarka TKK Pacific Karolina Karasiewicz oraz Janusz Szewiński.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *