Szpital na Bielanach coraz bliżej ukończenia

Box2 Wiadomości Województwo box
Kierownictwo Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu odebrało klucze do oddziału zakaźnego w nowym kompleksie lecznicy na Bielanach; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Przebudowa szpitala na toruńskich Bielanach wciąż trwa. W trybie przyśpieszonym oddano już do użytku pawilon oddziału zakaźnego, gdzie przygotowano 39-łóżek dla pacjentów z Covid-19. Dziś kierownictwo szpitala odebrało do niego klucze z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

W uroczystości wzięli udział także m.in. wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski i biskup toruński Wiesław Śmigiel.

– Przyjęte tu rozwiązania – śluzy, system monitorowania pacjentów, moduły z instalacją gazów medycznych z możliwością podłączenia respiratora na każdym stanowisku – pozwalają na stosowanie zaawansowanej terapii, a także na wyeliminowanie w praktyce zagrożenia transmisji zakażeń. Pierwsi pacjenci pojawią jeszcze w grudniu. W lutym natomiast planujemy oddanie do użytku pawilonu przeznaczonego docelowo dla oddziałów i poradni psychiatrycznych. Na razie przygotujemy go jednak także pod konieczności związane z epidemią Covid-19, jako dwustułóżkową rezerwę na wypadek pojawienia się większej liczby chorych wymagających hospitalizacji – mówił w trakcie ceremonii marszałek Piotr Całbecki.

Trzykondygnacyjny pawilon liczy sobie ponad 8 tys. metrów kwadratowych. Docelowo przeznaczony jest dla trzech niezależnych odcinków zakaźnych. Na łączącym się z budynkiem głównym szpitala parterze zaplanowano umieszczenie centralnej rejestracji poradnianej i poczekalni. Sale łóżkowe znajdziemy zarówno tam, jak i na pierwszym oraz drugim piętrze. Od pozostałych części szpitala, oddział oddzielony jest nowoczesną antydrobnoustrojową śluzą dekontaminacyjną.

Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 2 tys. łóżek dla chorych na Covid-19. W tej liczbie znajduje się 150 łóżek respiratorowych i 45 łóżek intensywnej terapii. Najwięcej z nich, bo aż 774, mieści się w placówce w Grudziądzu, która pełni funkcję głównego wojewódzkiego szpitala koordynującego walkę z epidemią. Druga pod względem liczby łóżek covidowych jest Bydgoszcz. W tamtejszych placówkach znajduje się 400 łóżek. Toruń znalazł się na trzecim miejscu, z liczbą 180 łóżek.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu powoli dobiega już końca. Jest to największa obecnie trwająca inwestycja w regionalnej służbie zdrowia – jej koszt sięgnął 560 mln zł, z czego 200 mln zł to koszt sprzętu medycznego. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki samorządowemu wojewódzkiemu programowi modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w kujawsko-pomorskim. Pieniądze pochodzą zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu województwa i środków własnych szpitala. Pełne ukończenie prac planowane jest na połowę przyszłego roku.

Tagged

1 thought on “Szpital na Bielanach coraz bliżej ukończenia

  1. Co tam robili obywatele wiceprezydent Paweł Gulewski i biskup toruński Wiesław Śmigiel? Reprezentowali wspòłpłatnikòw tej inwestycji, sponsoròw, darczyńcõw?Biskupstwo toruńskie wspiera finansowo inwestycje na rzecz mieszkańcòw Torunia, regionu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *