Szpitale w regionie dostały ponad 5.5 mln zł na walkę z epidemią koronawirusa

Box2 Fotogalerie Wiadomości Województwo box
W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja sejmiku województwa. Fot. Łukasz Piecyk

W poniedziałek 9 marca odbyła się nadzwyczajna sesja sejmiku województwa w sprawie koronawirusa. Wojewoda przedstawił na niej najważniejsze informacje, dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie. Wyjaśnił również, jak do walki z koronawirusem przygotowane są kujawsko-pomorskie służby.

W chwili obecnej w kraju jest 8 osób, zarażonych koronawirusem. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie ma jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku COVID-19. Natomiast w naszym regionie 6 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zarażenia, 75 osób objęto kwarantanną, a 180 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory przebadano 22 próbki z wynikiem negatywnym, a na wynik oczekują 4 osoby.

W województwie kujawsko-pomorskim 4 szpitale znajdują się w podwyższonej gotowości. To Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu oraz Nowy Szpital w Świeciu – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny. W tych placówkach została poszerzona baza łóżkowa i wstrzymano zaplanowane wcześniej przyjęcia. Personel medyczny jest w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, a każda placówka ma możliwość izolowania zarażonych pacjentów. W sytuacji kryzysowej w stan gotowości zostaną wprowadzone kolejne trzy szpitale, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu i Regionalny Specjalistyczny Szpital w Grudziądzu. Dodatkowo, każdy szpital otrzymał polecenie przygotowania procedury postępowania z pacjentem na podstawie wytycznych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 27 lutego 2020 r.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapewniał, że wojewódzkie oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne pracują 24h/dobę, a służby sanitarne współpracują z Podstawową Opieką Zdrowotną, samorządami i dyrektorami szkół.

Z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów na zwalczanie koronawirusa zostały dla naszego regionu uruchomione środki w wysokości 5.6 mln zł. Pieniądze trafią do wymienionych wcześniej czterech placówek o podwyższonej gotowości, a także do 19 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zostaną dzięki nim zakupione urządzenia do odkażania ambulansów, respiratory, środki ochrony osobistej, izolatory transportowe, środki do dezynfekcji, kardiomonitory, pompy infuzyjne, odczynniki, aparat RTG, defibrylatory, ECMO i karetka pulmonologiczna.

Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych z udziałem powyżej 1000 uczestników. Zakaz przeprowadzenia imprezy masowej może wydać wojewoda na wniosek Państwowego Inspektora Sanitarnego lub w oparciu o analizę sytuacji. Chodzi o zmniejszenie ryzyka wybuchu epidemii.

Wojewoda podkreślił na koniec szczególną rolę poszczególnych służb i współpracy pomiędzy nimi. Policja nie tylko dba o zachowanie porządku publicznego, ale przede wszystkim wymienia informacje z organami administracji publicznej (np. na temat osób z podejrzeniem zarażenia), a także zajmuje się izolacją zagrożonego terenu czy wsparciem w organizowaniu transportu zorganizowanego. Straż Pożarna z kolei zapewnia zaplecze logistyczne, czyli namioty pneumatyczne i stelażowe oraz ubrania ochrony biologicznej. W Toruniu funkcjonuje także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

1 thought on “Szpitale w regionie dostały ponad 5.5 mln zł na walkę z epidemią koronawirusa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *