Szumowski: unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej został częściowo anulowany, terminy dostaw są nieznane

Box2 Wiadomości
fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej został częściowo anulowany, a terminy dostaw środków ochrony osobistej są nieznane – poinformował w piątek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że Polska wzięła udział w kolejnym przetargu na respiratory, a teraz oferty są oceniane.

Odnosząc się do pytań posłów o unijny przetarg na środki medyczne i sprzęt ochrony osobistej, a także o stan zaopatrzenia w taki sprzęt w Polsce, minister Szumowski poinformował, że 28 lutego został ogłoszony unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej, w tym m.in. maseczki, rękawiczki, kombinezony i gogle, ale – jak mówił – “12 marca częściowo ten przetarg został anulowany”.

24 marca ogłoszony został sukces, natomiast nadal nie są podpisane nawet umowy na ten sprzęt, w związku z tym terminy dostaw środków ochrony osobistej z tego przetargu niestety są nieznane – przyznał minister Szumowski. – Mamy epidemię tutaj i teraz. I oczywiście wzięliśmy udział w kolejnym przetargu na respiratory, w tej chwili te oferty są oceniane. Gdybyśmy czekali na ten sprzęt, kiedy on przyjdzie, to myślę, że sytuacja byłaby dużo bardziej dramatyczna niż jest teraz.

Przyznał, że wie, iż w bardzo wielu miejscach brakuje takiego sprzętu, że jest on niezwykle potrzebny, i dlatego – jak podkreślił – “na całym świecie szukamy tego sprzętu, dlatego z całego świata ten sprzęt kupujemy i przywozimy do Polski”.

Minister poinformował, że do piątku “przekazano do szpitali, do podmiotów leczniczych i do innych osób” 7 mln 240 tys. maseczek, 2 mln 699 tys. rękawiczek, 407 tys. litrów płynu do dezynfekcji i 575 tys. maseczek HEPA. “Oraz zakupiliśmy i przyjęliśmy na stan 165 respiratorów, a ponad tysiąc respiratorów jest zakontraktowanych” – dodał. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *